Recyklujme s eleganciou: Ako vytvoriť krmítka pre vtáky z odpadu

Recyklujme s eleganciou: Ako vytvoriť krmítka pre vtáky z odpadu Zdroj foto: Depositphotos

Recyklujme s eleganciou, tu sú naše tipy, ako si urobiť pekné kŕmidlo z odpadu.

Tento skvelý tip pre domácich majstrov sa určite oplatí vyskúšať. Dnes sa pozrieme na to, ako môžeme na našich záhradách podporiť našich operencov pomocou originálnych, recyklovaných kŕmidiel. Nevyhadzujte staré predmety! Namiesto toho ich premeňte na útulné bistro pre našich operených obyvateľov záhrady. Tento jednoduchý, ale efektívny spôsob pomáha nielen životnému prostrediu, ale aj vtáctvu hľadajúcemu obživu v mestských a predmestských oblastiach. Vstúpte s nami do sveta kreativity a udržateľnosti a spoločne recyklujme s eleganciou.

Inšpirácie pre recyklované kŕmidlá

Nový život plastových fliaš 

Máte doma plastové fľaše, ktoré ste sa chystali vyhodiť? Čo tak vdýchnuť im nový život? S niekoľkými jednoduchými úpravami sa z nich môžu stať skvelé kŕmidlá pre vtáky. Stačí fľašu dôkladne umyť, vyvŕtať do nej otvory, aby mali vtáky prístup ku krmivu a dolu prichytiť podstavec (napríklad zo starého CD disku). A voilà, eco-friendly kŕmidlo je na svete!

Keramické črepníky ako šikovné riešenie

Staré keramické črepníky, ktoré už nie sú vhodné pre vaše rastliny, môžu nájsť druhý dych ako kŕmidlá. Otočte ich hore dnom, pridajte hmoždinky pre zavesenie a môžete ich naplniť semenami. Tieto kŕmidlá nielenže vyzerajú sympaticky, ale sú aj praktické.

Starý riad – nová služba

Porcelánové misky alebo taniere môžu poslúžiť ako ideálna plocha na kŕmenie. Pripojte ich pomocou pevného lana alebo retiazky na strom alebo vašu pergolu a sledujte, ako sa vtáky zlietavajú na gastro zážitok, ktorý im pripravíte.

Postup krok za krokom

Postup výroby kŕmidla z plastovej fľaše:

  1. Uistite sa, že fľaša je čistá a suchá.
  2. Navŕtajte do nej otvory pre vtáky (cca 4 mm).
  3. Použite horúcu lepiacu pištoľ na prichytenie podstavca.
  4. Pri hrdle omotajte povraz a zaveste ho na vhodné miesto.

Umiestnenie kŕmidla

Umiestnite kŕmidlá na miestach, kde budú vtáky v bezpečí pred predátormi a kde budete mať dobrý výhľad na sledovanie ich kŕmnych rituálov. Ideálne sú miesta blízko kríkov alebo stromov, ale dostatočne ďaleko, aby predátory nemali šancu k prekvapeniu.

Malý krôčik pre človeka, veľký pre prírodu

Vytvoriť recyklované kŕmidlá nezaberie veľa času a prispejete tak nielen k podpore lokálnych vtáčích populácií, ale aj k ochrane životného prostredia. A čo je ešte lepšie, môžete sa zapojiť do tejto aktivity s celou rodinou. Pre viac informácií a inšpirácií navštívte naša záhradka, kde nájdete mnoho užitočných rád a tipov. Tak neváhajte a staňte sa aj vy súčasťou pozitívnej zmeny!