Rozmnožovanie a pestovanie rozmarínu, tu sú dôležité tipy

Rozmnožovanie a pestovanie rozmarínu, tu sú dôležité tipy Zdroj foto: Depositphotos

Ak ste sa rozhodli pestovať túto bylinku, ste na správnom mieste. V článku nájdete tipy na rozmnožovanie a pestovanie rozmarínu.

Rozmnožovanie a pestovanie rozmarínu

Pestovanie rozmarínu zo semien

Semená rozmarínu vysádzajte asi osem až desať týždňov pred posledným jarným narásť dosť vysoko (až do výšky 120 cm a s rozpätím meter a viac), takže sa uistite, že mu poskytnete dostatok priestoru medzi ostatnými rastlinami. Pozor, nepreliať, čo je pri rozmaríne častá chyba. Pamätajte, že má rád suché podmienky a zalievanie len vtedy, keď sú vrchné dva palce pôdy na dotyk veľmi suché.

Pestovanie rozmarínu: Odkiaľ sa vzal a ako ho použiť

Starostlivosť o rozmarín

Prerezávanie: Po odkvitnutí rozmarínu treba rastlinu zrezať (odrežte päť centimetrov z vrchu z každej kvitnúcej vetvičky) a nezabudnite pravidelne prerezávať, aby rastlina nezostala vyťahaná.

Rozmnožovanie a pestovanie rozmarínu, tu sú dôležité tipy
Zdroj foto: Depositphotos

Škodcovia a choroby: Pozor na častú hnilobu koreňov, ktorá je bežná. Aby ste tomu zabránili, zabezpečte dobrú drenáž a cirkuláciu vzduchu a neprelievajte. Bežnými škodcami na rastlinách rozmarínu sú roztoče. Dobrou prevenciou je, že budete svoj rozmarín udržiavať zdravý a silný (na zdravej rastline nemôžu veľa poškodiť) a zbavte sa ich pomocou roztoku vody zmiešaného s mydlom alebo neemovým olejom aplikovaným priamo na listy.

Rozmnožovanie: Odstrihnite kúsok nového výrastku (stonka by mala byť mäkká a zelená, nie drevnatá) dlhá asi 12 centimetrov. Odstráňte spodné listy a odrezok umiestnite do pohára s vodou s plastovým desiatovým vreckom navrchu na ochranu. Keď sa začnú rozvíjať korene, vyberte odrezky z nádoby a zasaďte do pôdy. Môžete tiež použiť zakoreňovač, vďaka ktorému sa rastlina skôr zakorení.

Prezimovanie: Rozmarín je mrazuvzdorný, ale môžete ho prezimovať aj v interiéri, ak chcete mať čerstvý rozmarín na použitie počas celej zimy nablízku.