Slané sterilizované paradajky alebo papriky

sterilizované paradajky Zdroj foto: Pexels

Slané sterilizované paradajky alebo papriky sú výborným polotovarom, ktorý sa zíde v nejednej domácnosti.

Ako pripraviť slané sterilizované paradajky

Budeme potrebovať:

Malé červené paradajky, 1 liter vody, 20 g soli

Postup:

Malé, tvrdé červené paradajky očistíme, umyjeme a poukladáme do pohárov. Vo vode rozmiešame soľ, necháme zovrieť a vychladnutým roztokom zalejeme paradajky. Poháre dobre uzavrieme a poukladáme do hrnca s dierkovanou vložkou. Od bodu varu sterilizujeme 20 minút miernym varom alebo 30 minút pri teplote 90 °C. Sterilizované paradajky hneď vyberieme z hrnca a vychladnuté odložíme na chladné miesto.

Pestovanie čili: Odstraňovať alebo neodstraňovať spodné listy?

Ako pripraviť slané sterilizované papriky

Budeme potrebovať:

Menšie mäsité papriky. Na jeden liter vody 60 g soli.

Postup:

Menšie mäsité papriky dobre umyjeme, očistíme a vykrojíme rebierka. Potom ich ukladáme do pohára tak, že vkladáme jednu papriku do druhej, kým pripravené poháre nezaplníme. Vodu rozmiešame so soľou a zalejeme uložené papriky. Poháre dobre uzavrieme, poukladáme do hrnca s dierkovanou vložkou a od bodu varu sterilizujeme 15 minút miernym varom. Sterilizované papriky rovnako ako sterilizované paradajky hneď vyberieme z hrnca a vychladnuté odložíme na chladné miesto.

Krájaná paprika

Budeme potrebovať:

Na litrový pohár 750 g očistenej papriky, 50 g soli.

Postup:

Mäsitú papriku  umyjeme, očistíme, vykrojíme z nej jadierka a pokrájame ju na rezance. Dáme do nádoby, osolíme a dobre premiešame. Natlačíme do pohára, ktorý uzavrieme a vložíme do hrnca s dierkovanou vložkou. Od bodu varu sterilizujeme 15 minút a na druhý deň sterilizáciu opakujeme 15 minút pri teplote 80 °C. Hneď vyberieme z hrnca a vychladnuté odložíme.