Zdroj foto: Depositphotos
Hľadáte odpovede na otázku, kedy je ten správny zber cibule a cesnaku? Nájdete ich v nasledujúcom článku.
Ideálny čas zberu je kľúčovým momentom pre zabezpečenie kvalitných a dobre skladovateľných plodín. Správne načasovanie zberu umožní dosiahnuť optimálnu veľkosť, chuť a výživovú hodnotu cibule a cesnaku.
Cibuľa je dvojročná rastlina, ktorá sa pestuje zo semena alebo sadenice, známej aj ako sadzačka. Správny čas zberu cibule závisí od typu a odrody. Všeobecne sa cibuľa zberá, keď jej zelená časť nad zemou zhnedne a zaschne. Toto zvyčajne nastáva koncom leta alebo na jeseň, keď je rastlina zrelá na zber.
Ozimný cesnak sa sadí na jeseň a prechádza cez obdobie klíčenia a rastu počas zimy. Zber sa zvyčajne vykonáva v lete, keď je cesnaková hlavička dozretá, a spodné listy začínajú žltnúť a poliehať.
Mrazenie a sušenie, takto si zelenina zachová vitamínySprávny čas zberu cibule a cesnaku ovplyvňuje ich kvalitu, trvanlivosť a skladovateľnosť. Ak zberáte príliš skoro, môžete získať menšie hlavičky s nedostatočnou chuťou, ktoré dlho nevydržia byť uskladnené. Ak naopak zeleninu ponecháte v zemi príliš dlho, môže dôjsť k hnilobe a strate kvality. Dodržiavanie správneho času zberu pomôže zabezpečiť plné využitie výživných látok a dobrú chuť cibule a cesnaku.
Cibuľa:
Cibuľu zbierajte ručne, vyťahujte ju za vňať. Ak je slnečné počasie, niekoľko dní ju nechajte v radoch presušiť na hriadke. Až potom ju opatrne očistite od zeminy, odstráňte uschnutú vňať aj korienky. Hlávky potom pretrieďte a odstráňte poškodené. Suché a zdravé cibule treba uskladniť v tmavej, chladnej a vzdušnej miestnosti. Optimálna teplota je 0 až 3 °C.
Cesnak:
Pri zbere cesnaku hlávky opatrne podoberte vidlami a zeleninu vytiahnite ručne. Prebytočnú zeminu odstráňte, nikdy však cesnak neoklepávajte – poškodené hlávky totiž ľahšie napádajú choroby a zhoršuje sa ich skladovateľnosť. Hoci sa často odporúča nechať cesnak na slnku preschnúť, nie je to vždy vhodné, najmä keď je vonku horúce slnečné počasie. Preto je lepšie rozložiť ho v debničke v jednej vrstve alebo zviazať do zväzkov a 3 až 4 týždne nechať dosušiť na suchom a vzdušnom mieste. Po dosušení odrežte korene, prípadne skráťte stonky s vňaťou na 3 centimetre a uskladnite v tmavej miestnosti s teplotou 0 až 2 °C.
Trpíte cukrovkou? Vedeli ste, že rastliny pre diabetikov môžete dopestovať aj na vlastnej záhrade? Zistite,…
Nátržník krovitý nemusí mať len žltú farbu, ale môže pri správnej starostlivosti priniesť na váš…
Záhrada po zime si vyžaduje vašu pomoc. No nie všetkým rastlinám urobí dobre jarné upratovanie…
Jar je v plnom prúde, ale v záhrade nie ste sami. Ktorí škodcovia v apríli môžu ohroziť…
Pestovanie cesnaku sa môže na prvý pohľad zdať ako jedna z najjednoduchších činností v záhrade.…
Slintačka a krívačka, známa aj ako FMD (Foot-and-Mouth Disease), je mimoriadne nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré…