Hitom súčasnosti sa stáva výroba domáceho mydla. Najmä metóda za studena sa teší veľkej obľube. Zachováva totiž všetky výživné látky použité pri výrobnom procese, napríklad z byliniek z vašej záhradky.
Ako na domácu výrobu mydla?
Domáca výroba má svoje čaro. Presne viete, aké suroviny ste na výrobu mydla použili, v akej kvalite, aj v akom množstve. Je zábavné si recepty podľa vlastnej potreby vylepšovať a upravovať. Receptov na výrobu mydla nájdete na internete dostatok. Vyzbrojte sa trpezlivosťou a časom. Nebojte sa, vyrobiť si vlastné mydlo zvládne skutočne každý.
Produkty potrebné na výrobu vlastného mydla sa dajú zohnať v špecializovaných internetových obchodoch. Základné vybavenie obsahuje rastlinné tuky, destilovanú vodu či hydroxid sodný. Potrebné sú tiež konzervanty, aby mydlo dlhšie vydržalo. Odborníci odporúčajú najmä extrakt z grepových jadier. Esenciálne oleje dodajú vášmu vlastnoručne vyrobenému mydlu vôňu.
Bylinky dodajú farbu, vôňu aj liečivý efekt
Ak chcete, aby vaše mydlo malo nejaké špeciálne vlastnosti, musíte pridať potrebné zložky. Peelingové zložky ako napríklad mak, kokos či kávu. Ak chcete, aby vaše mydlo malo liečivé účinky, pridajte bylinky z vašej záhradky. Farbu vášmu mydlu pridajú nielen bylinky, ale tiež napríklad kakao či čoraz obľúbenejšia kurkuma.
Bylinky mydlo skvele prevoňajú, pridajú farbu a majú tiež peelingový efekt. Najobľúbenejšie bylinky pri príprave mydla sú najmä levanduľa, mäta, medovka či šalvia.
Ako správne zazimovať bylinky?Tuky sú alfou a omegou pri výrobe mydla. Zostaviť správne pomery tukov a olejov vám pomôžu mydlové kalkulačky, ktoré nájdete na internete. Je len na vás, aké tuky pri výrobe mydla si zvolíte – či čisto rastlinné tuky, po použití ktorých bude vaše mydlo vegánske alebo živočíšne tuky ako bravčové sadlo, loj.