Tri najdôležitejšie jarné práce vo vašej záhrade

ako obnoviť trávnik, jarné práce Zdroj foto: Pexels

Dni sa predlžujú, užívame si viac slniečka a príjemnejšie teploty. Prichádza jar, obľúbené ročné obdobie všetkých záhradkárov. Prinášame vám tri najdôležitejšie jarné práce, na ktoré by ste rozhodne nemali zabudnúť.

Príchod jari symbolizuje prebúdzanie k novému životu. A k novému životu sa prebúdza aj vaša záhradka. Prinášame vám tri najdôležitejšie jarné práce, na ktoré by ste rozhodne nemali zabudnúť.

 

Ochrana pred jarnými mrazmi

 

Oteplilo sa, slniečko viac a intenzívnejšie svieti, napriek tomu je mimoriadne dôležité chrániť rastliny pred jarnými mrazmi. Jarné mrazy sú bežné v našich končinách nielen pre marec či apríl, ale v niektorých lokalitách sa vyskytujú aj v prvej polovici mája. Zabezpečte ochranu rastlín pred jarnými mrazmi tak, že ich prikryjete čečinou či senom. Dôležité je chrániť najmä priesady zeleniny.

zamrznutý trávnik
zdroj: pixabay.com

Sadenie skorej jarnej zeleniny

 

Pôda je okamžite po rozmrznutí pripravená na rast nových rastlín. Po zimnom období má dostatočnú vlhkosť a má ideálne podmienky na vysadenie novej zeleniny. Koncom marca môžete priamo do záhrady vysievať napríklad špenát či hrach. Do skleníka aj šalát, reďkovku, brokolicu, karfiol či uhorky.

 

Jarná príprava trávnika

Po zimnom období trávnik potrebuje dostatočný čas na regeneráciu. Tesne po roztopení snehu sa snažte čo možno najmenej po trávniku kráčať. Vyberte si teplejší jarný deň a upravte trávnik vertikutátorom. Je potrebné si uvedomiť, že aby trávnik začal znova rásť, potrebuje na to priestor. A práve ten si vytvoríte použitím vertikutátora. Tým odstránite z trávnika staré a suché časti a umožníte rast nového trávnika.