Mnohí ju majú vo svojich záhradách a ani netušia o jej sile. Kapucínka – účinná pasca na vošky, môže byť okrem toho aj chutnou pochúťkou na vašom tanieri.
Kapucínka je pekný a ľahko pestovateľný kvet. Má však aj mnoho iných výhod. Tieto krásne rastliny s jedinečnou zeleňou listov a živými kvetmi dobre rastú v nádobách alebo ako pôdopokryvná rastlina okolo zeleninových záhonov. No okrem toho fungujú ako účinná pasca na vošky.
Kapucínka by sa mala vysádzať spolu s fazuľou, kapustou, brokolicou, tekvicou, uhorkami, kelom, melónom a reďkovkami. Jej vôňa totiž prekryje vôňu zeleniny a vošky tak odláka od uvedených plodín.
Škodcovia však nie sú to jediné, čo tento kvet priťahuje. Je tiež obľúbenými medzi opeľovačmi, ako sú včely, motýle a čmeliaky. Kapucínka sa vo väčšine oblastí pestuje ako jednoročná rastlina.
Zdravá ozdoba šalátov
Dôležitou vlastnosťou všetkých kapucíniek je, že sa dajú konzumovať! Listy, kvety a tobolky tohto kvetu majú korenistú, takmer horčicovú chuť, čo z nich robí chutnú ozdobu šalátov. Semenáče sa môžu tiež nakladať a používať ako kapary.
Táto zaujímavá rastlina pochádza z Južnej Ameriky a už starí Indiáni ju používali na liečbu niektorých zdravotných neduhov. Pre svoje antibiotické a antibakteriálne účinky sa využíva pri liečbe zápalov dýchacích ciest a tiež zápalov močového mechúra. Podporuje rast vlasov, odstraňuje lupiny a celkovo prispieva k zdravému vzhľadu vašich kaderí.
Kedy sadiť kapucínku
Semená môžete vysiať priamo do záhrady (odporúčané) alebo ich začať pestovať v uzavretých priestoroch. Krehké korene sú citlivé na presádzanie, preto ich radšej vysievajte priamo na záhon.
Ak chcete kapucínku pestovať vo vnútri, semená vysievajte 2 až 4 týždne pred posledným termínom jarného mrazu. V prípade vonkajšieho pestovania by ste mali siať 1 až 2 týždne po poslednom termíne jarných mrazov. Teploty pôdy by v ideálnom prípade mali byť medzi 12 ° a 18 ° C. Je potrebné myslieť aj na ochranu mladých sadeníc pred neskorými mrazmi.
Sladké kompóty zo zeleniny: Vyskúšajte ich skvelú chuťVýber a príprava výsadby
Kapucínke sa darí v chudobnejších pôdach a spravidla nepotrebuje ďalšie hnojivo (pokiaľ nie je vaša pôda extrémne chudobná na živiny). Príliš veľa dusíka podporí väčší rast listov na úkor kvetov. Pôda by mala byť dobre priepustná.
Na dosiahnutie najlepších výsledkov zasaďte tento kvet na plné slnko (6 – 8 hodín slnečného svetla). Bude sa im dariť aj v čiastočnom tieni (3 – 6 hodín slnečného svetla), avšak budú menej kvitnúť.
Semená by mali byť zasadené približne 1 aj pol centimetra hlboko a 25 až 30 centimetrov od seba. Rastliny by sa mali objaviť do 7 až 10 dní.
Ako sa starať o kapucínku
Polievajte pravidelne počas celého vegetačného obdobia, dávajte však pozor, aby ste rastliny nepreliali. Kapucínka je do určitej miery tolerantná voči suchu, ale napriek tomu radšej rastie vo vlhkej pôde. Navyše, vodou namáhané rastliny budú mať slabé kvety a chuť. Odrezanie odumretých kvetov predĺži kvitnutie. Ak pestujete túto kvetinu v nádobách, možno ju bude potrebné počas vegetácie orezať. To povzbudzuje kapucínku k vytváraniu nových výhonkov.
V prípade extrémneho tepla prestáva kvitnúť. Tento problém pomôže zmierniť dostatočné zavlažovanie.