Ako množiť rastlinku bohatstva zamiokulkas?

Ako množiť rastlinku bohatstva zamiokulkas? Zdroj foto: Depositphotos

Veľmi obľúbený a nenáročný izbový kvet je súčasťou mnohých domácností. Prezradíme vám, ako množiť rastlinku bohatstva zamiokulkas.

Podľa Feng Sui, ak máte rastlinu zvanú zamiokulkas v miestnosti, kde pracujete, zabezpečí vám úspech a bohatstvo. Preto sa tejto atraktívnej izbovej rastline hovorí aj rastlina peňazí. Či už tomu veríte, alebo nie, je to veľmi nenáročná rastlina, ktorej sa bude dariť aj v polotieni a stačí ju poliať iba raz za týždeň. Znie to skvelo? Tak prečo si ju nezadovážiť.

Nádherné magnólie. Čo viete o ich pestovaní?

Ako množiť rastlinku bohatstva zamiokulkas? Postup nájdete vo videu. Postačí vám k tomu lavór s vlažnou vodou, nôž a kvetináč s vhodných substrátom.

Zamiokulkas, ako sa oň starať?

Ako bolo spomenuté vyššie, tejto rastline nevadí ani nešetrné zaobchádzanie, ani málo slnka, ani málo zálievky. A vždy vyzerá skvelo. Je praktický nezničiteľná a vetvičky aj po odrezaní a bez vody sú dlho zelené. Aj preto popularita zamiokulkasu stále rastie. Nevystavujte ho však priamemu slnku a neznáša tiež premočenú pôdu. Pri pestovaní tejto izbovej rastliny by mali byť opatrné najmä domácnosti s malými deťmi alebo štvornohými miláčikmi. Zamiokulkas rovnako ako jeho príbuzní z čeľade áronovité (filodendron, potosovec, monstera, lopatkovec a ďalšie…), aj táto kvetina skrýva v sebe jedovatý šťavelan vápenatý. 

Ako pestovať krotónovec strakatý

Zamiokulkas prosperuje v dobre drenážnej pôde, ktorá pôdu dobre prepúšťa. Použite pôdnu zmes pre sukulentné rastliny alebo pridajte perlit alebo piesok do bežnej pôdy pre zlepšenie drenáže. Presaďte rastlinu len vtedy, keď je to nevyhnutné, teda keď korene vyplnia celý kvetináč. Toto zvyčajne nastane každé 2-3 roky.

Čo sa týka hnojenia, zamiokulkas raz za dva až tri mesiace prihnojíme počas rastovej sezóny (jar a leto) s hnojivom pre sukulentné rastliny. V zime hnojenie znížte alebo úplne zastavte, pretože rastlina je menej aktívna a nevyužije dodatočné živiny. Ak listy zamiokulkasu žltnú alebo hnednú, môže to byť znakom nadmerného zalievania alebo nízkeho osvetlenia či toho, že rastlina je vystavená priamemu slnku. Upozornenie na vzhľad rastliny vám pomôže určiť, či potrebuje viac alebo menej vody alebo svetla.