Zbavte sa mravcov raz a navždy, tieto triky zaberú

Zbavte sa mravcov raz a navždy, tieto triky zaberú Zdroj foto: Depositphotos

Tento hmyz nám vie znepríjemniť život. Zbavte sa mravcov raz a navždy. Pomôžu tieto triky.

Mravce sú bežnými obyvateľmi našich záhrad a domov, ale niekedy nám dokážu znehodnotiť potraviny a poškodiť pestované rastliny. Zbavte sa mravcov raz a navždy. Najskôr však treba myslieť na prevenciu.

Identifikácia a prevencia

Prvým krokom je identifikovať druh mravcov, ktorý máte v záhrade alebo dome. Rôzne druhy mravcov majú rôzne preferencie a správanie. Niektoré druhy vyhľadávajú sladké potraviny, zatiaľ čo iné preferujú tuky a bielkoviny. Ak viete, aký druh mravcov sa vyskytuje u vás, môžete tiež zvoliť vhodnejšiu metódu likvidácie.

Najlepšie však je problému s mravcami sa vyhnúť a zvoliť vhodné preventívne opatrenia. Napríklad tak, že budete udržiavať čistotu v dome a záhrade. Takisto netreba nechávať voľne prístupné potraviny, ktoré môžu mravce prilákať do vašej blízkosti. Nádoby s potravinami dobre uzatvorte a nechajte ich mimo dosah mravcov.

Slimáky v záhrade? Takto sa ich môžete zbaviť

Šetrné odstraňovanie

Ak preferujete prírodné riešenia, existuje niekoľko metód, ktoré môžu byť účinné pri odstraňovaní mravcov. Jedným z vhodných spôsobov je vytvorenie bariér. Napríklad mravce nie sú fanúšikmi silného zápachu, takže môžete použiť éterické oleje ako levanduľový, mätový alebo čajovníkový olej a aplikujte ich na miesta, kde sa mravce objavujú najčastejšie.

Ďalšou dobrou voľbou je kyselina boritá. Pomocou rozprašovača ju môžete nastriekať v blízkosti mravenísk alebo na miestach, kde sa mravce pohybujú. Kyselina boritá je pre mravce toxická a môže pomôcť znížiť populáciu mravcov v záhrade a dome.

Pri bránení vstupu mravcov do domu môžu byť účinné aj fyzické bariéry. Napríklad môžete použiť silikónové tmely na utesnenie trhlín a škár v stenách a podlahách, aby sa mravce nemohli dostať do vnútra. Taktiež je dobré opraviť obloženie a tesnenie okien a dverí.

Použitie repelentov

V prípade, že už mravce v dome máte, použite rôzne repelenty alebo insekticídy vo forme sprejov alebo púdru priamo na miesta, kde sa vyskytujú mravce. Dôležité je dodržiavať pokyny a bezpečnostné opatrenia uvedené na etikete produktov.

Pomôcť v boji s mravcami môžu pomôcť aj pasce nástrahy a pasce dostupné na trhu, ktoré môžete použiť na zachytenie a odstránenie mravcov. Tieto nástrahy sú navrhnuté tak, aby prilákali mravce a následne ich zneškodnili.

Ak sa vám nepodarí zbaviť sa mravcov pomocou prírodných metód alebo dostupných produktov na trhu, odporúčame vám kontaktovať odborníka na kontrolu škodcov. Profesionáli v tejto oblasti majú skúsenosti a know-how na efektívne a bezpečné odstránenie mravcov.

Je tiež dôležité si uvedomiť, že mravce sú súčasťou ekosystému a môžu mať prospešnú úlohu v prírode. Preto je dôležité používať metódy kontroly škodcov s mierou a zamerať sa hlavne na prevenciu a minimalizáciu možností, ktoré by mohli mravce prilákať do vášho domu.