Zdravá pečeň: 6 tipov na potrebný jarný detox

zdravá pečeň a tipy, ako ju očistiť Zdroj foto: Pixabay

Zdravie jedného z najdôležitejších orgánov často prehliadame, a pritom zdravá pečeň je pre správne fungovanie nášho organizmu veľmi podstatná.

Zdravá pečeň: 6 tipov na jej potrebný jarný detox

Pečeň je veľmi dôležitý orgán nášho tela. Ak nefunguje tak ako má, náš organizmus vysiela varovné signály v podobe únavy, tráviacich ťažkostí a mnohokrát i kožných problémov. Pečeň zabezpečuje 500 rôznych funkcií, ktoré sú nevyhnutné pre život. Napríklad filtruje škodliviny z tela von, čistí krv, zabezpečuje metabolizmus tukov, sacharidov a aminokyselín, zbavuje nás prebytočného cholesterolu a mnoho ďalších prospešných činností.

Jarný detox je nevyhnutný

Pečeni treba pomôcť pre jej správnu funkčnosť. Čo tak upraviť svoj jedálniček? Pre jej detox je potrebné vynechať vysmážané a mastné jedlá, jesť viac čerstvého ovocia a zeleniny. Pozvoľna môžete začať i s kúrou zo zeleného jačmeňa a ráno začnite tým, že vypijete pohár odstátej vody.

20 najväčších klamstiev o výžive, časť III.

Pomôžu vám bylinky

Pre pečeň je dôležitý správny pitný režim. Voda pomáha totiž odbúravať škodliviny z tela von. Okrem čistej vody je vhodné piť i minerálne nápoje alebo bylinkové čaje, ktoré sú určené na detox a čistenie krvi. Bylinky, ktoré pomáhajú v detoxikácii pečene sú napríklad pŕhľava dvojdomá, skorocel kopijovitý, koreň púpavy, repík lekársky či pestrec mariánsky.

Dôležitá je i vyvážená strava

Pre zdravú pečeň by ste mali konzumovať vyváženú stravu. Snažte sa preto jesť jedlá, ktoré v sebe skrývajú vyvážené pomery cukrov, bielkovín a zdravých tukov. Zo stravy vyškrtnite okrem mastných a vyprážaných jedál aj sladené nápoje, polotovary a spracované potraviny plné aditív, farbív a konzervantov. Mali by ste tiež zabudnúť na jedlá rýchleho občerstvenia, alkohol, instantné polievky a pokrmy s umelými sladidlami a farbivami. Zeleninu upravujte radšej dusením alebo varením.

Uprednostnite ovocný deň z vašej záhrady

Vašej pečeni prospeje, ak raz za desať dní budete mať ovocný deň. Dajte prednosť ovociu z vašej záhrady. Tak budete mať istotu, že plody, ktoré zjete, nie sú plné toxických látok a pesticídov.