Zelenina i ovocie, ktoré sa dajú konzervovať na jar

Zelenina a ovocie, ktoré sa dajú konzervovať na jar Zdroj foto: Pixabay

Vašu úrodu nemusíte konzervovať len počas jesene. Existuje zelenina i ovocie z vašej záhrady, ktorú môžete už teraz uchovať na horšie časy. 

Zelenina i ovocie sa dá konzervovať rôznymi spôsobmi. Nájdite si ten najlepší pre vás. Takto neprídete ani o úrodu, ktorá vám zostala až do jari alebo vám dozrela počas skorých jarných mesiacov. S konzervovaním môžete začať už teraz.

Najlepšie produkty zo záhrady, ktoré môžete konzervovať aj na jar

Hrach

Hrášok je mimoriadne mrazuvzdorný a je jednou z prvých záhradných zelenín, ktoré dozrievajú na jar. Preto budete môcť začať s konzervovaním tým, že začnete s hráškom. Hrach by sa mal konzervovať v tlakovej nádobe alebo ho nechajte prejsť varom vo vode a po vychladnutí uskladnite v mrazničke.

Nakladané reďkovky

Reďkovky zrejú iba asi tri týždne a ľahké mrazy zvládajú s gráciou. To znamená, že existuje veľká šanca, že budete môcť získať úrodu niekedy skoro na jar. Čím skôr budete reďkovky zbierať, tým lepšie. Ak zostanú príliš dlho v zemi, získajú drevitú chuť a štruktúru.

Ak máte v pláne konzervovať svoje reďkovky, skúste ich spracovať nakladaním.

Jahodový džem

Jahody sú jedny z prvých ovocných plodov, ktoré sa objavia na jar. Dajú sa z nich pripravovať rôzne recepty, ako napríklad jahodový sirup, mušt alebo šťava. Najlepšou možnosťou je však pripraviť veľkú dávku jahodového džemu . Nielenže bude dokonalým doplnkom vašej špajze, ale môže byť z neho neskôr aj fantastický darček.

Špargľa

Špargľa je trváca zelenina, ktorá sa vám odvďačí dobrou úrodou. Zasaďte ju raz a bude sa stále vracať. Prvé jemné výhonky sa objavia hneď ako zmizne sneh. Akonáhle sa tak stane, môžete ich začať zbierať a konzervovať.

Ako konzervovať cesnak skôr, ako bude neskoro

Cesnak

Mnoho druhov cesnaku je pripravených na zber skoro na jar alebo v lete. Cesnak nemožno bezpečne konzervovať vo vodnom kúpeli, pretože je to zelenina s nízkym obsahom kyselín. Väčšina záhradkárov preto odporúča nakladanie cesnaku a jeho následné spracovanie vo vodnom kúpeli.

Repa

Červená repa je chutná a rýchlo zrejúca koreňová zelenina, ktorú je možné zberať buď na jeseň, alebo na jar. Tam, kde sú mierne zimy, ju dokonca môžete pestovať aj do neskorých jesenných mesiacov. Ide totiž o mrazuvzdornú plodinu.