Zmladzovanie starých ovocných stromov, toto treba vedieť

Zmladzovanie starých ovocných stromov Zdroj foto: Pixabay.com

Obdobie od októbra do februára je najvhodnejšie na vykonávanie zmladzovacieho rezu. Ak ste v tomto smere nováčik, poradíme vám ako na zmladzovanie starých ovocných stromov.

Starý ovocný strom po čase stráca na množstve a kvalite úrody, preto ak mu chceme dodať druhý život, je vhodné, aby sme urobili zmladzovací rez jeho koruny. To znamená zbaviť strom konárov, ktoré ho vysiľujú, korunu prevzdušniť a tým zvýšiť jeho úrodnosť pre budúce roky.

Na zmladzovanie si vyberáme dni, kedy nemrzne, lebo drevo pôsobením mrazu premŕza a za miestom rezu sa vylomí.

Na tieto práce si pripravme rámovú ( oblúkovú) pílku alebo nožnice na konáre.

Ako zistiť, že ovocný strom potrebuje rez?

Keď sa jeho konáre začínajú ohýbať do oblúka. Koruna je hustá a neprepúšťa svetlo. Strom má slabú úrodu a čoraz viac vyschnutých konárov alebo naopak všetku svoju silu sústredí do úrody a nevyháňa žiadne nové výhonky.

Základom zmladzovacieho rezu je skrátenie výhonkov na riedko rozkonárený, ľahko dohora smerujúci bočný konár. Veľmi rozkonárené nadol smerujúce bočné výhonky je potrebné odstrániť.

Najskôr dáme preč suché, poškodené a choré konáre. Treba sa zbaviť aj vertikálnych výhonkov ovocného stromu.

Ak má strom výhonky aj na kmeni stromu, odstránime i tie a to čo najbližšie ku kmeňu, aby nezostali žiadne výrastky. To platí tiež pri ostatných rezoch.

Korunu presvetlíme tak, že ju zbavíme všetkých konárov, ktoré rastú smerom do jej vnútra alebo nadol. Dáme preč aj tie, ktoré sú prekrížené a navzájom si bránia v ďalšom raste.

Pri zmladzovacom reze treba dbať, aby konáre koruny boli rovnomerne rozložené. To je, aby nevyrastali všetky iba z jedného miesta, nebola preťažená jedna strana, zatiaľ čo na druhej by vzniklo prázdne miesto. S presvetľovaním pokračujte až pokiaľ nezostane medzi vetvami prázdny priestor 15 až 30 cm. Pri tenších konároch môže byť aj menší.

Pri veľmi starom a zanedbanom ovocnom strome v prvom roku odstránime rovnomerne po celej korune asi tretinu visiacich častí konárov. Strom bude reagovať rastom nových, stredne dlhých výhonkov, ktoré najneskôr v nasledujúcom roku znova vytvoria kvety. V ďalších dvoch rokoch pokračujeme v úprave zvyšných častí koruny.