3 druhy bylín s chuťou sladkého drievka, ktoré okorenia vašu kuchyňu

fotka bylín Feniklový kvet, foto: Pixabay

Hľadáte rastlinu, ktorá má výraznú a príjemnú chuť, aby okorenila vaše varenie, ale na záhrade sa dá pestovať takmer bez námahy?  Možno budete chcieť zvážiť pestovanie anízu a iných bylín.

Niektoré rastliny, ktoré vedia skvele dochutiť vaše jedlá, nie sú náročné na pestovanie. Napríklad aníz, badián, fenikel. Všetky majú chuť sladkého drievka, avšak je medzi nimi rozdiel.

aníz
aníz, foto: Pixabay

Aníz

Ak ste sa s touto rastlinou ešte nestretli a ani ju nepoužívate pri varení, jej chuť pripomína sladké drievko. Boli ste niekedy na dovolenke v Taliansku? Ak áno, určite ste ochutnali ich slávnu pizzu, ktorá býva okorenená anízom. Okrem nej sa dá použiť na dochutenie polievok, koláčov, cukroviniek a ďalších dobrôt. Táto pekná rastlinka so zaujímavou chuťou pochádza z Južnej Európy a Stredozemného mora.

40 byliniek, ktoré skvele dochutia jedlá, č. 8

Na huňatej byline produkuje krajkovité listy a biele kvety, ktoré pripomínajú čipku. Semená sú najužitočnejšou časťou rastliny, podobne ako rasca. Konzumovať sa dajú aj listy anízu. Jeho pestovanie je prekvapivo ľahké. Aníz je niekedy zamieňaný s feniklom a badiánom. Vysvetlíme si rozdiel medzi týmito tromi rastlinami.

badián
badián, foto: Pixabay

Badián

Aj keď obe rastliny majú podobnú chuť, badián a aníz sú dve odlišné rastliny. Ide o vždyzelené kríky dorastajúce do výšky 20 metrov, ktoré vytvárajú známe ovocie v tvare hviezdy. Badián má tiež korenistú chuť sladkého drievka, ktorá je dokonca omnoho intenzívnejšia ako aníz.

Fenikel

Aníz a fenikel sú niekedy zamieňané, pretože semená anízu vyzerajú trochu ako feniklové. Obidve majú podobnú chuť sladkého drievka, hoci fenikel je o trochu výraznejší.

Fenikel sa zvyčajne pestuje pre svoje semená. Dajú sa však konzumovať aj jeho listy. Listy a kvety vyzerajú trochu ako aníz. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo si ich ľudia tak ľahko zamieňajú.