Rastliny, ktoré prosperujú aj v období sucha

rastliny prosperujúce aj v suchu - Slncovka kalifornská zdroj: pixabay.com

Počasie je vrtkavé a nezriedka aj naše končiny sužujú obdobia sucha. Poľnohospodárom a záhradkárom narobia poriadne vrásky na čele. No sú rastliny, ktorým sucho vôbec nevadí a aj pri týchto náročných podmienkach prosperujú. Ako je to možné?

 

Rastliny odolné voči suchu majú častokrát veľmi dlhé korene, pomocou ktorých si dokážu vodu vytiahnuť aj z hlbších vrstiev zeme. Alebo majú tučné dužinaté korene, ktoré dokážu vodu uskladniť a postupne uvoľňovať v prípade núdze.

 

Niektoré suchu odolné rastliny majú špecifické aj listy. Sú pokryté hustou vrstvou chĺpkou či vosku, vďaka tomu sú chránené pred vysušujúcim vetrom a horúčavou. Predstavíme vám 5 druhov rastlín, ktoré skvele prosperujú aj v obdobiach sucha.

Rastliny, ktorým nevadí ani sucho

 

Alchemilka mäkká

 

Obľúbená trvalka s liečivými účinkami a dekoratívnymi listami. Špecifická je v tom, že kvapky vody sa na jej listoch neroztečú, ale trblietajú. Listy sú sýtozelené, kvitne žltými kvetmi. Je to nenáročná rastlina, dobre prosperuje na slnku aj v tieni. Najlepšie jej vyhovuje vlhká priepustná pôda. Rýchlo sa rozrastá do šírky a vytvára tak súvislú plochu tmavozelených listov. Často sa vysádza v skupinách po troch až piatich. Vhodné je kombinovať ju s s hostami, kokardou, echinaceou, rebríčkom, astilbami, šalviou, levanduľou, ceratostigmou.

Trápi vašu záhradu sucho? Tri skvelé tipy

Slncovka kalifornská

 

Zaujímavosťou je, že patrí do rovnakej čeľade ako mak a aj preto sa kvetmi na mak veľmi podobá. Pestuje sa ako letnička, nemá príliš v láske presádzanie. Pre pestovanie slncovky je vhodná ľahko priepustná pôda, chudobnejšia na živiny a miesto na slnku. Vysieva sa na jar alebo na jeseň, je to jednoročná rastlina. Kvitne od júna až do jesene. Je to nenáročná rastlina, nepotrebuje veľa pôdy, takže neváhajte s jej vysadením aj na suché a slnečné miesta. Patrí medzi top rastliny, ktorým sucho vôbec neprekáža – práve naopak!

 

Divozel veľkokvetý

Liečivá rastlina, dekoratívna, rozžiari vašu záhradku sýtožltými kvetmi. Aj preto sa jej ľudovo hovorí “kráľovská svieca”. Vo voľnej prírode divozel rastie na slnečných kamenistých miestach, na rúbaniskách či železničných násypoch. Už z toho je zrejmé, že je to rastlina veľmi nenáročná na pestovanie. Je to dvojročná bylina. Kvitne od júna do augusta. Najčastejšie sa zbiera kvet a list, majú liečivé účinky, najmä pri problémoch s prieduškami a pľúcami.

Divozel veľkokvetý
zdroj: pixabay.com

 

Čistec vlnatý

 

Trvalka charakteristická striebornosivými listami, akoby chlpatými a ružovými kvetmi. Kvitne od júna. Dorastá do výšky cca. 40 cm. Je to odolná rastlina, nevadí jej vlhko, sucho ani mráz – mrazuvzdorná je až do – 30 stupňov Celzia. Vysádza sa do priepustnej pôdy, na slnečné alebo polotienisté miesto. Výborne sa kombinuje so zelenolistými trvalkami a skalničkami.

 

Kocúrnik obyčajný

 

Ako už z názvu vyplýva, túto rastlinu mačky doslova milujú. Má charakteristické tmavo modré kvety. Dorastá do výšky zhruba 40 cm a kvitne od júna do septembra. Jeho pestovanie je jednoduché, je to nenáročná a odolná rastlina. Kocúrniku sa výborne darí na slnečnom mieste či v polotieni. Mačka identifikuje kocúrnik cez čuch. Ako náhle sa k rastline priblíži, začne ju čuchať a obtierať sa o ňu, následne ju konzumuje. Mačky vôňu kocúrnika doslova “fetujú”. Po nádychu vône kocúrnika majú nápadne dobrú náladu, tento stav trvá asi 10 minút a potom nastáva útlm. Je to pre mačky neškodná zábavka bez vedľajších účinkov.