6 liečivých rastlín, ktoré sú aj krásne, II.časť

6 liečivých rastlín, ktoré sú aj krásne Zdroj foto: Pixabay

Rastliny s plodmi, ktoré dokážu liečiť? Aj vo vašej záhrade môže vyrásť liek. Týchto 6 liečivých rastlín by ste mali poznať.

V záhradách si môžeme vysadiť nielen okrasné kvety, ale aj byliny s plodmi, ktoré dokážu liečiť. Každá záhrada by mala mať všestranné využitie. Mali by sme v nej nájsť krásu pre potechu oka, liečiteľa pre ozdravenie tela, a vôňu pre potešenie ducha.

6 liečivých rastlín, ktoré sú aj krásne, I.časť

4. Čistec lesný

Je rastlina, ktorá môže narásť až do výšky sto centimetrov. Listy čistca sú srdcovitého tvaru, hrubo zubaté a jeho kvety tmavofialovej farby. Často ho nájdete rásť v lesoch ale aj na lúkach od konca mája do konca septembra. Tento druh byliny uprednostňuje minerálne bohaté až vlhké pôdy. Hromadný výskyt čistca nájdete v jaseňovo-brestových lesoch.

V ľudovom lekárstve je čistec lesný uznávaný ako všestranný liek. Ak si túto bylinu nasušíte, odvar z čaju má očisťujúce účinky a z tela vyplaví toxíny. To znamená, že je výborným liekom pri vnútorných zápaloch a zároveň zvyšuje zrážanlivosť krvi. Čistec si môžete vysadiť aj doma na záhrade, pretože je aj skvelým pomocníkom pri znížení krvného tlaku.

brusnice
Zdroj foto: Pixabay

5. Brusnica pravá

Brusnica pravá, alebo inak nazývaná aj brusinka, kvitne od konca mája do polovice júla. Na rozdiel od čučoriedky obyčajnej sa v nížinách vyskytuje len veľmi zriedkavo. Zväčša ju nájdeme rásť v borovicových lesoch, ale v horských polohách ju nájdeme v poraste smrekových stromov.

Táto liečivá rastlina sa vo farmaceutickom priemysle používa vďaka svojím účinkom na močové cesty. Jej listy obsahujú fenolové glykozidy, triesloviny a flavonoidy. Slúži najmä ako dezinfekcia pri zápaloch močových ciest.

Dávajte si však pozor na dlhé používanie odvaru brusnicových listov, pretože poškodzujú pečeň. Z plodov brusnice si okrem odvaru môžete pripraviť aj výborný kompót, ktorý sa okrem iného používal aj na zníženie vnútornej horúčky.

6. Čučoriedka obyčajná

Nízky, do päťdesiat centimetrov vysoký krík s modrými plodmi na výhonkoch. Presne takto poznáme čučoriedku, ktorá kvitne od polovice mája do konca júna. Je to pôvodne lesný druh, ktorý sa len nad hornou hranicou lesa dostal prirodzeným spôsobom do nelesného prostredia vysokohorských polôh.

Čučoriedka má listy a plody, ktoré obsahujú vysoké percento trieslovín. V listoch rastliny sa nachádzajú glukoníny a v plodoch antokyanové farbivá. Čaj z vysušených listov sa používal ako liek proti cukrovke práve vďaka vysokému obsahu glukonínu. Výťažky z plodov tejto zázračnej byliny plnej antioxidantov sa používajú aj na prípravky spevnenia steny ciev, srdca, ale aj na zvýšenie ostrosti zraku. Z plodov je výborný kompót a lekvár.