Patrí k najznámejším jedlým hubám a recepty z nej sú jednoducho vynikajúce. Bedľa vysoká sa dá pripravovať mnohými spôsobmi. Niektoré z nich sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Hubárska sezóna je v plnom prúde a teplé vlhké počasie prospieva aj bedliam, ktoré patria k našim obľúbeným hubám. Niet sa čo čudovať. Bedľa vysoká latinsky Macrolepiota procera (alebo ľudovo aj jedla bedľa) si právom získala svoju popularitu vďaka svojej výbornej chuti. Určite už mnohí z nás ochutnali tradičnú vyprážanú bedľu v trojobale podobne ako vyprážame rezne, no nastal čas na zmenu. Ešte predtým si však niečo povieme o tejto chutnej hube.
Bedľa – výskyt a čo treba vedieť
Bedľa rastie od júla do októbra na okrajoch listnatých aj ihličnatých lesov, na rúbaniskách a trávnatých slnečných miestach. Najchutnejšie a zároveň najlepšie na prípravu jedál sú mladé klobúky. Pri zbere bedlí treba byť však opatrný, aby sme si ich nepomýlili s jedovatými hubami ako je napríklad bedlička ostrošupinatá, bedlička jedovatá alebo muchotrávka tigrovaná. Jedľa bedľa sa od nich líši typickou vôňou a tým, že na stopke má posuvný prstenec.
Bedľa – recepty
Lečo z bedlí
Budeme potrebovať 300 g čerstvých bedlí, 300 g rajčín, 300 g zelenej papriky, 3 vajcia, cibuľa, 1 lyžica tuku, čierne korenie, soľ
Postup: Na tuku speníme cibuľu a pridáme nakrájané papriky. O chvíľu pridáme vopred podusené huby a nakrájané rajčiny. okoreníme, posolíme a necháme dusiť. Nakoniec pridáme rozšľahané vajcia a miešame do zhustnutia. Podávame s pečivom, zemiakmi alebo ryžou.
Bedľový guláš
Na tento recept sa okrem bedlí dajú použiť pečiarky, kozáky, hríby, plávky a pečeňovec dubový.
Budeme potrebovať 500 g húb, 40 g bravčovej masti, sladkú mletú papriku, strúčik cesnaku, čierne korenie, rascu, soľ, 60 g cibule a 20 g hladkej múky
Postup: Na masti usmažíme nadrobno nakrájanú cibuľu, pridáme väčšiu časť sladkej papriky, očistené a na malé kúsky pokrájané huby, koreniny a soľ. Huby dusíme domäkka. Potom poprášime šťavu múkou, prípadne rozriedime vodou. Do gulášu môžeme pridať kocku vývaru. Na záver pridáme do gulášu zvyšok mletej papriky, rozpustenej v troche rozpálenej masti, čím guláš získa peknú červenú farbu. Podávame so zemiakmi a knedľou.
Tip na záver: Patríte k neochvejným milovníkom klasiky, a to vyprážanej bedle na spôsob viedenského rezňa? Čo tak tento tradičný recept trošku vylepšiť a vyskúšať zmenu? Napríklad ešte mladé nerozvinuté hlavičky bedlí naplňte taveným syrom a až potom obaľte v trojobale a vypražte. Dobrú chuť!