Asi každý z nás si želá užiť si záhradku čo najdlhší čas. Ako na to? Existuje 6 spôsobov, ako predĺžiť záhradkársku sezónu.
Ak aj vy si chcete dopriať čerstvú zeleninu a ovocie na váš stôl čo najdlhšie, ste na správnej adrese. Existuje 6 spôsobov, ako predĺžiť záhradkársku sezónu. My vám ich v nasledujúcom článku prezradíme.
Čo znamená predĺženie záhradkárskej sezóny?
Spôsoby predĺženia záhradkárskej sezóny v podstate znamenajú zimnú bundu pre vašu záhradu. Cieľom je chrániť vaše rastliny pred chladným počasím vykonaním dvoch zásadných funkcií:
- Zachytávaním tepla zo slnka, aby boli vaše rastliny a pôda teplejšie, keď teploty vonku klesajú.
- Ochranou plodín pred vetrom a snehom a vytvorením priaznivej mikroklímy.
Tu sú konkrétne spôsoby predĺženia záhradkárskej sezóny.
Kryté vyvýšené záhony
Tento spôsob je pomerne jednoduchý. Najmä v prípade, ak ste už na jar zvolili metódu tohto pestovania. Potom stačí na dostatočne vysoký vyvýšený záhon položiť sklenenú tabuľu alebo plast či fóliu. Sklo alebo plast sú často pripevnené pántami, aby sa dvere dali ľahko zdvihnúť.
Na drevený záhon môžete tiež položiť kus zarámovaného skla alebo plastu. Výhodou takéhoto spôsobu predĺženia sezóny je, že sa dá na jeho výrobu recyklovať stavebný odpad ako napríklad staré nerozbité okná a podobne.
Nevýhody
Počiatočná výstavba vyvýšených záhonov môže byť pre niekoho nákladná.
Vzhľadom na obmedzený priestor nedajú sa v nich pestovať vysoké rastliny.
Záhon sa nedá presúvať na slnečnejšie miesto.
Ochranná netkaná textília
Ak svoj záhon s pestovanými rastlinami prikryjete netkanou textíliou, môžete vyriešiť naraz až dva problémy. Nielenže plodiny chránite pred nízkymi teplotami, ale aj pred škodcami. Netkaná textília udrží teplotu vyššiu až o 10 °C ako je teplota ovzdušia a zároveň prepúšťa dážď či vlahu počas zavlažovania.
Nevýhody
Najväčším problémom tohto spôsobu predlžovania sezóny je udržať v prípade veterného počasia netkanú textíliu na vašom záhone.
Skleníky
Skleník môže predstavovať skvelú investíciu pre tých, ktorí svojej záhradke venujú veľa času. Môže byť vykurovaný alebo nevykurovaný a má mnoho veľkostí. Skleník sa dá vyrobiť z dreva, skla či kovových rámov.
Nevýhody
Pravdepodobne viete, že skleníky nie sú lacnou záležitosťou a nemôže si ich každý záhradkár dovoliť.
Vysoký fóliovník
Fóliovník je vyrobený z kovových rámov (obručí) a fólie. Na rozdiel od nízkych tunelov (fóliovníkov) majú vysoké foliovníky dostatok priestoru nad hlavou, takže sa vo vnútri môžete voľne prechádzať. Rozdiel medzi skleníkom a fóliovníkom – aj keď nie vždy – je, že vysoký fóliovník je umiestnený na povrchu zeme a chýba mu základ. Skleník má niekedy dokonca podlahu a je v ňom možné pestovať rastliny v plnej veľkosti, ale väčšina ľudí ich používa na zakladanie sadeníc, ktoré nakoniec pôjdu von na záhon.
Vysoký fóliovník je miesto, kde pestujete plodiny bez toho, aby ste ich plánovali premiestňovať. Plast pomáha absorbovať teplo cez deň, a udržiava ho aj počas noci.
Nevýhody
Vysoký fóliovník si môžu dovoliť pestovatelia, ktorí disponujú dostatkom priestoru na jeho vybudovanie.
Okrem toho, že zaberajú priestor môžu byť drahšie ako iné spôsoby predĺženia sezóny. No oproti skleníku sú fóliovníky zas lacnejšou možnosťou.
Nízky fóliovník
Predstavuje nízku verziu vysokého fóliovníka. Často ide o tunel vytvorený z obručí a podlhovastej fólie.
Nevýhody
Záhradkári zabúdajú takéto fóliovníky vetrať a rastliny sa môžu pod nimi spáliť. Vo vnútri sa nedá pohybovať. Najväčším problémom však je, že malé fóliovníky môže odfúknuť vietor, preto musia byť veľmi dobre pripevnené.
Veľké sklenené zvony
Veľkým zvonom zo skla sa dá prikryť v prípade potreby iba jedna konkrétna rastlina. Alternatívou zvonu môžu byť plastové sudy a iné priesvitné nádoby.
Nevýhody
Keďže tento spôsob dokáže ochrániť pred mrazom iba jednu pestovanú rastlinu, v prípade použitia na celú záhradu pri pestovaní veľkého množstva rastlín sa vám to môže poriadne predražiť.
Ďalšou nevýhodou je, že môže dôjsť k prehriatiu rastliny, keďže sa nedajú vetrať.