Prečo sú šípky zdravé plus recepty na liečivé použitie

Prečo sú šípky zdravé Zdroj foto: Depositphotos

Teraz na jeseň dozrievajú v našich záhradách a lúkách červené plody šípkových kríkov. Prečo sú šípky zdravé a akým spôsobom sa dajú spracovať a použiť v prospech nášho zdravia? Máme pre vás niekoľko dobrých tipov.

Šípky boli známe pre svoje liečivé účinky už našim starým otcom a mamám. Zbierali sa a sušili, aby sa z nich pripravovali rôzne liečivé recepty. Prečo sú šípky zdravé? Poďme si na ne posvietiť.  O tom, ako ich zbierať a najvhodnejšie uskladniť, aby si zachovali čo najviac výživných látok, sme hovorili tu.

Účinky šípok na naše zdravie

Šípky majú prospešné dietetické a liečivé vlastnosti. Šípkový olej aj šípkové infúzie môžu pokožke prospieť, pretože majú protizápalové zložky. Ďalej sa ukázalo, že šípkový olej podporuje hojenie rán a zlepšuje vzhľad jemných vrások a jaziev.

Šípkový čaj môžete použiť aj ako ústnu vodu na zmiernenie bolesti a zápalu spôsobených kožnými vredmi. Okrem toho výplachy silnou šípkovou tinktúrou niekoľkokrát denne pomôžu urýchliť hojenie po zubných chirurgických zákrokoch alebo poraneniach ďasien, jazyka a podnebia.

Pravidelné vnútorné užívanie šípok či už v podobe čaju, tinktúry alebo v jedlách má niekoľko priaznivých účinkov na naše zdravie. Po prvé, vysoký obsah vitamínu C pomáha telu produkovať kolagén a biele krvinky. Šípky sú tiež prírodné antioxidanty, takže pomáhajú spomaliť proces starnutia. Okrem vysokej hladiny vitamínu C ponúkajú aj slušné množstvo vitamínov B3, D, E, beta karotén a zinok.

Podľa švédskej štúdie tieto plody ruží výrazne prospievajú pri liečbe kardiovaskulárnych chorôb. Spomínaná štúdia uvádza, že „ Denná konzumácia 40 g šípkového prášku počas 6 týždňov môže výrazne znížiť riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb u obéznych ľudí znížením krvného tlaku a hladiny cholesterolu v plazme.“

Zabudnuté strukoviny vašich starých mám, poznáte ich?

Recepty na liečivé použitie šípok

Šípkový čaj

Ako už bolo spomenuté vyššie, tieto červené plody majú vysoký obsah vitamínu C. To znamená, že pomáhajú posilniť váš imunitný systém, najmä v zime. Šípkový čaj sa používa na boj proti nachladnutiu a chrípke takmer vždy. Na prípravu čaju je potrebné použiť 1 až 3 čajové lyžičky čerstvých, nakrájaných šípok, ktoré dáte do vriacej vody a necháte variť 10 až 15 minút. Pite tak horúce, ako môžete. Nápoj je najlepšie osladiť buď s medom, alebo javorovým sirupom.

Tento čaj, ak ho podávate za studena, je tiež vhodný na zmiernenie horúčky.

Čajová antioxidačná zmes na podporu srdca

Táto čajová zmes je účinná a zároveň dostatočne jemná, aby sa mohla užívať každý deň.

Budete potrebovať:

2 diely sušenej bazy
2 diely sušených šípok
1 diel sušených čučoriedok
1 diel sušených plodov hlohu
Skombinujte všetko do veľkej nádoby a na prípravu čaju použite 1 polievkovú lyžicu na šálku vriacej vody. Nechajte lúhovať 5-10 minút a podľa potreby pridajte med alebo citrón. Na podporu kardiovaskulárneho systému vypite jednu šálku denne.