Vysoké rastliny do vašej záhrady: Vyberte si z týchto krások

Vysoké rastliny do vašej záhrady: Vyberte si z týchto krások Georgina, zdroj foto: Depositphotos

Vysoké rastliny môžu vašej záhrade poskytnúť súkromie a krásne ju oživiť. Ak nad ich výsadbou rozmýšľate, prezradíme vám niekoľko tipov a plus rady, ako ich pestovať. 

Vysoké rastliny do vašej záhrady

Medzi vysoké rastliny, ktoré dorastajú do výšky viac ako jeden meter patrí veľa krásnych letničiek, dvojročných rastlín či trvaliek. Tu je niekoľko príkladov.

  1. Slnečnica – Helianthus

Kvety tejto krásnej rastliny s kvetom podobajúcim sa slnku poznajú mnohí z nás. Slnečnica pochádza zo Severnej Ameriky a k nám sa dostala v 16. storočí. Dokáže narásť do úctyhodnej výšky od 30-250 cm.

Pestovanie slnečnice

Semeno sa vysieva koncom apríla priamo na záhon. Dá sa zasadiť aj do črepníka a potom koncom mája presadiť do pôdy na vzdialenosť 30-50 cm. Záleží od odrody. Rastlina potrebuje dostatok vlahy a tiež živín. Odporúča sa pravidelné prihnojovanie.

  1. Ibiš – Alcea, topoľovka

Ibiš prirodzene rastie v južnej Ázii a Európe a v záhradách sa pestuje už od stredoveku. Ide o dvojročnú rastlinu. Ak má priaznivé podmienky, vydrží viac. Dorastá do výšky až dvoch metrov.

Pestovanie ibiša

Ibiš sadíme počas mája. Záhon pred výsadbou semien dobre pripravíme. Po vzídení buď presadíme do črepníkov alebo pretrháme. Rastlina vytvára dlhý kolový koreň. Sadenice sa na trvalé stanovisko presádzajú v auguste. Mali by byť vzdialené od seba 40 cm. Počas zimy je ibiš dobré chrániť pred mrazmi ľahkou prikrývkou.

Vysoké rastliny do vašej záhrady: Vyberte si z týchto krások
Krasuľka. Zdroj foto: Depositphotos
  1. Krasuľka – Cosmos

Táto až 150 cm vysoká rastlina k nám prišla z Mexika. Do Európy bola privezená  v 19. storočí. Biele alebo ružové kvety krasuľky nás tešia po celé leto.

Pestovanie krasuľky

Semeno sa dá vysievať koncom apríla priamo na záhon. Krasuľka sa môže aj predpestovať v debničke, kde sa vysieva už koncom marca a priesady sa sadia priamo do záhrady vzdialené od seba 30-40 cm koncom mája. To preto, aby ich nepoškodili jarné mrazy.

Tieto rastliny premenia vašu terasu na raj
  1. Georgina – Dahlia Cav.

Táto rastlina vyniká krásnymi kvetmi, ktoré môžu mať rôzne farby. U nás je známou  a často pestovanou hľuznatou rastlinou. Pochádza z Mexika. Kvety môžu dorásť až do výšky 150 cm.

Pestovanie georgine

V priebehu vegetácie vytvára rastlina podzemné hľuzy, ktoré je možné po zamrznutí nadzemnej časti, vyňať z pôdy, skladovať a na jar znovu vysadiť na záhon. Pestovanie zo semena sa robí v marci, kde ich vysievame do debničiek. Po vzídení sa preriedia a presadia sa na záhon až v druhej polovici mája. Na vzdialenosť 30-40 cm.

www.pixabay.com
  1. Hrachor – Lathyrus

Jeho rodnou krajinou je Sicília a k nám prišiel začiatkom 18.storočia. Ide o popínavú rastlinu, ktorá môže dosiahnuť výšku až troch metrov. Má strapcovité kvety v odtieňoch farieb červenej, fialovej, ružovej, modrej alebo bielej. Hrachor navyše príjemne vonia.

Pestovanie hrachoru

Pestovanie hrachoru je možné buď priamo na záhon  v 3. – 5. mesiaci alebo sa dajú sadenice predpestovať v malých kvetináčoch a v máji presadiť na pozemok. Táto rastlina je veľmi náročná na živiny, preto je potrebné ho pravidelne prihnojovať. Ak chceme, aby nám hrachor dlhšie kvitol, je potrebné postupne odstraňovať tvoriace sa semenníky.

  1. Nevädza – Centaurea

Nevädza pochádza z Ázie a v našich záhradách sa pestuje od polovičky 17.storočia. Husté voňavé kríky môžu narásť do výšky 150 cm. Môže mať modré, fialové, žlté a biele kvety.

Pestovanie nevädzí

Vysieva sa koncom apríla priamo do záhrady, pretože horšie znáša presádzanie.

  1. Ricín – Ricinus

Keďže sa už u nás od pradávna pestuje ako úžitková rastlina na výrobu známeho oleja, jej pôvodná vlasť je neznáma. Jedná sa o mohutnú rastlinu, ktorá môže narásť do výšky až troch metrov. Má ozdobné dlaňovité listy zafarbené do červena alebo ružova.

Pestovanie ricínu

Sadíme ju v polovičke marca do malých kvetináčov a vzídené rastliny presadíme na konci mája. Semeno je dobré pred sadením namočiť na 24 hodín do vlažnej vody. Priamo sa dá sadiť po zamrznutých v máji.

  1. Železník – Verbena

Železník k nám prišiel z Ameriky, ale niektoré druhy sú pôvodom z Európy. Môže narásť do výšky 100-120 cm.

Pestovanie železníka

Semená tejto rastliny sa vysievajú už koncom februára. Semeno pomaly a nepravidelne klíči. Mladé rastlinky je potrebné pretrhať a na záhon sa vysádzajú koncom 5. mesiaca.

  1. Rudbekia – Rudbeckia L.

Jej vlasťou je Severná Amerika. Dosahuje výšku až 150 cm. Kvety môžu byť žltej a hnedočervenej farby.

Pestovanie rudbekie

Výsev sa realizuje najskôr do debničiek a to v treťom mesiaci. Prepichané rastliny sa sadia na pozemok po májových zamrznutých na vzdialenosť 20-40 cm.

  1. Kapucínka – Tropaeolum L.

Táto rastlina pochádza z Mexika. Nájdete ju tiež v Chile, Peru a Kolumbii. Do Európy bola dovezená v 17. storočí. Hladké poliehavé stonky dosahujú dĺžku 200 – 300 cm.

Pestovanie kapucínky

Semená sa vysievajú priamo na stanovište koncom apríla. Dajú sa tiež predpestovať v kvetináčoch alebo zasiať do okenných hrantíkov.