Ak máte malý pozemok, pozor na týchto 12 invazívnych stromov, ktoré môžu narásť do veľkých rozmerov alebo veľmi ľahko rozmnožiť po vašej záhrade.
12 invazívnych stromov, ktoré nesaďte v malých záhradách
Agát biely
Medzi stromy, ktoré sa nehodia do malej záhradky patrí určite agát biely. Rovnako ako väčšina členov čeľade strukovín dokáže fixovať dusík v pôde a môže rásť v oblastiach s nedostatkom dusíka. Vytvára však množstvo semien, z ktorých čoskoro budete mať všade nové stromčeky. Agát má tiež slabé drevo, ktoré sa môže ľahko odlomiť, najmä počas búrok.
Javor jaseňolistý
Tento strom takisto nesaďte blízko vášho domu. Jeho drevo je krehké a málo odolné voči chorobám či roztočom. Javor sa veľmi rýchlo rozšíri prostredníctvom semien po celom pozemku.
Rešetliak prečisťujúci
Je to ker z čeľade rešetliakovité. Vtáky milujú jeho ovocie a šíria semená rešetliaka po vašej záhrade. Preto sa môže rozrásť aj v iných častiach pozemku.
Prasličník
Pre malé záhrady nie je vhodný ani prasličník. Ide o jednodomý rýchlorastúci strom, ktorý môže narásť až do výšky 35 metrov.
Javor nórsky
Bežná súčasť mestských parkov, ktorá sa však môže stať pre vašu záhradu invazívnou.
Topoľ osikovitý
Strom sa šíri prostredníctvom vegetatívneho porastu, ktorý môže dosahovať značné rozlohy.
Hlošina úzkolistá
Jedným z dôvodov, prečo sa hlošina dokáže tak dobre šíriť, je to, že vie viazať dusík, čo jej umožňuje rásť tam, kde iné rastliny bojujú o prežitie.
Tamariška
Pozor na tento okrasný krík, pretože dokáže z pozemku vytlačiť pôvodné rastliny a stať sa tak invazívnym.
Topoľ biely
Ani topoľ biely sa nehodí do malej záhrady.
Brest sibírsky
Sibírsky brest, niekedy nazývaný aj čínsky alebo ázijský, sa šíri prostredníctvom tisícok semien, ktoré krík vyprodukuje každé leto. Výsledné sadenice sa ťažko likvidujú.
Pieprovník peruánsky
Medzi invazívne dreviny patrí tiež pieprovník peruánsky.
Moruša
Je to veľký strom, ktorý spotrebuje značné množstvo vody. Okolité rastliny tak môžu trpieť suchom.