Pleseň na nohách môžeme dostať kdekoľvek. Najviac v saunách či na kúpaliská. Aj keď ide o nepríjemné infekčné ochorenie, existujú recepty, vďaka ktorým sa jej zbavíme.
Pleseň na nohách môže postihnúť každého. Deti, mužov, ženy či seniorov. Ideálne podmienky pre šírenie nákazy poskytuje vlhké prostredie. Ohrození sú najviac tí z nás, ktorí sa viac potia, nosia nepriedušnú obuv alebo ponožky zo syntetických materiálov. A v prípade, ak máme oslabenú imunitu, či drobné poranenia na koži, mali by sme si dať pozor. Infekcia sa totiž rozšíri veľmi rýchlo. Našťastie existujú prírodné spôsoby, ktoré nám môžu pomôcť zbaviť sa tejto nepríjemnosti.
Cesnak proti plesniam
Medzi najznámejších pomocníkov v boji proti plesniam patrí cesnak. Obsahuje zlúčeninu ajoen, čo je veľmi účinné antimykotikum. Na plesňové ochorenie na nohách pomôže nasledujúci recept. Strúčiky cesnaku rozdrvíme a nanesieme ich na postihnuté miesta. Aby cesnaková zmes držala tam, kde má, prilepíme ju buď náplasťou, alebo obväzom. V prípade, keď sa nám zdá surový cesnak veľmi agresívny, môžeme ho zmiešať s niekoľkými kvapkami olivového oleja.
Masť z kapucínky
Pri liečení plesní na nohách nám môže pomôcť i ďalšia bylinka. Je ňou kapucínka, ktorá obsahuje veľa cenných látok a je považovaná za prírodné antibiotikum. V nádobe zohrejeme čerstvé maslo a pridáme rovnaké množstvo posekanej kapucínky. Všetko necháme asi 5 minút smažiť, potom odstavíme a necháme odležať 24 hodín. Potom masť znovu zohrejeme, precedíme cez plátno a nalejeme do uzatvárateľných nádob. Masť skladujeme v chladničke.
Kuchynský ocot
Na liečbu plesní na nohách sa dá použiť aj kuchynský ocot a pripraviť si z neho kúpeľ nôh. Ďalšou možnosťou je potieranie postihnutých miest. Octom sa tiež dá vytrieť vnútrajšok topánok. Pokiaľ však máte veľmi citlivú pokožku, ocot pre vás pravdepodobne nebude vhodným riešením, pretože môže dráždiť kožu.