Už staré mamy vedeli, že dopestovať si klíčky bez použitia zeme na kúsku vaty sa hodí nielen na okrasu.
Fakt, že rastlina dokáže vyrásť na kúsku vaty iba z vody, robí z klíčkov vitamínovú bombu pre náš organizmus. Prečo? Z jednoduchého dôvodu. To, že semienka dokážu prežiť pár dní bez pôdy, znamená, že všetko potrebné na prežitie skrývajú v sebe. Mikrorastlinky bývajú nabité živinami, antioxidantmi, minerálmi, bielkovinami a vitamínmi, preto by nemali chýbať v žiadnej strave. Chránia pred voľnými radikálmi, posilňujú imunitu a sú tiež skvelým prostriedkom na detoxikáciu organizmu. Klíčky sa pripravujú bez tepelnej úpravy, pretože teplom sa ničia ich výživné látky. Môžeme ich preto pridať do šalátov, ozdobiť nimi už uvarené jedlo, či pripraviť chutnú pomazánku.
Ako si vypestovať mikrobylinky
- V prvom rade je potrebné zohnať si semienka vhodné na klíčenie a priamu konzumáciu. Semienka opláchnite vo vode a nechajte asi 8 hodín stáť v nádobe s vodou na tmavom a chladnejšom mieste.
- Potom semienka sceďte a nechajte odkvapkať na sitku. O 12 hodín ich opäť prepláchnite a opäť nechajte odkvapkať. Postup opakujte každých dvanásť hodín. Klíčky treba pestovať na chladnejšom a tmavšom mieste.
- Zhruba po týždni sa začnú objavovať drobné rastlinky. Vtedy klíčky premiestnite bližšie k oknu. Pozor však. Ak mikrobylinky pestujete v nečistej nádobe,alebo stoja dlhšie vo vode, môžu začať kvasiť a hniť. Zistíte to tak, že sa na rastlinách tvorí pleseň a nezdravo zapáchajú.
- Mikrobylinky sa dajú pestovať na priamu konzumáciu, až kým nenarastú do výšky päť až desať centimetrov.
Ktoré semienka použiť?
Na mikrobylinky sa hodia semienka, ktoré sú určené na klíčenie, nie tie, ktoré zakúpite v záhradkárstvách. Môžu totiž byť chemicky ošetrené.
Na klíčkovanie sa dajú použiť semená nasledovných rastlín: žerucha, ďatelina, mäta, mrkva, bazalka, petržlen, brokolica, reďkovka, mizuna, koriander, fenikel, horčica, šalát listový, pohánka a bazalka. Predklíčiť sa dajú aj niektoré z jedlých kvetov, ako je napríklad aksamietnica alebo kapucínka.