Jarná očista – 2 skvelé tipy, ktoré vás zbavia jedov

Jarná očista - 2 skvelé tipy, ktoré vás zbavia jedov Zdroj foto: Depositphotos

Jarné obdobie sa neodmysliteľne spája s detoxikáciou. Ak sa chcete cítiť lepšie, sviežejšie a zdravšie, mali by ste to skúsiť. Jarná očista to totiž dokáže. Máme pre vás dva skvelé tipy priamo z vašej záhradky či z voľnej prírody.

Zima je za nami. Spája sa s obmedzeným množstvom pohybu a prejedaním sa. Vianočné a novoročné sviatky dali nášmu telu poriadne zabrať. S príchodom jari je dobré začať sa viac hýbať, najmä na čerstvom vzduchu (napríklad pri práci v záhradke), ale hodí sa aj jarná očista. Budete sa cítiť zdravšie a pocítite príval novej energie a vitality.

Žihľava

Žihľava je výborná pri jarnej detoxikačnej kúre. Má schopnosť čistiť krv od toxínov a posilňuje obranyschopnosť organizmu. Vo vrcholiacom období chrípok to určite oceníte. Je doslova nabitá minerálmi, vitamínmi a chlorofylom.

Pripravte si osvedčené domáce bylinkové tinktúry

Žihľavový čaj pre jarnú očistnú kúru si pripravíte veľmi jednoducho. Najlepšie čerstvé lístočky (môžu byť aj sušené) – 1 lyžicu – zalejte 2dcl vriacej vody – nechajte 15 minút lúhovať. Pite jednu šálku takto pripraveného žihľavového čaju denne – na lačno! Pomôže vám dostať z tela vod usadené toxíny. Žihľavový čaj napomáha k vylučovaniu žalúdočných štiav, podporuje trávenie, činnosť žlčníka aj pankreasu. Zlepšuje kvalitu krvi, pomáha pri anémii, pôsobí priaznivo na tvorbu červených krviniek.

Žihľavový čaj sa odporúča piť maximálne dva týždne. Následne je vhodné dopriať si jeden až dva týždne prestávku a potom môžete pokračovať. Žihľavová očistná kúra by nemala prekročiť dobu šiestich týždňov.

Púpava

Podobne ako žihľava, aj púpava rastie hojne vo voľnej prírode. Rovnako ako žihľava má aj púpava lekárska silné detoxikačné účinky. Liečivá je celá rastlina – koreň, listy, stonka aj kvet.

Púpavový čaj prečistí krv aj obličky. Pomáha správnemu tráveniu, podporuje funkcie pečene aj žlčníka. Obsahuje vitamíny A,C,E aj B. Z minerálov je bohato zastúpený draslík a vápnik. Púpavový čaj si pripravíme úplne jednoducho. Umyte kvety púpavy, zalejte vriacou vodou a nechajte 15 minút lúhovať. Následne preceďte sitkom a môžete po dúškoch piť trikrát denne.