Všimli ste si na niektorých rastlinách zvláštne stonky? Reč je o vzdušných koreňoch, ktoré sú pre vašu izbovku potrebné. Tu je 5 vecí, ktoré ste o nich možno nevedeli.
Vzdušné korene sú v podstate koreňové tkanivo, ktoré rastlina produkuje z pôdy. Tieto korene majú rôzne funkcie. Nájdete ich na monstere, orchideách, potose či filodendrone. Tu je 5 vecí, ktoré treba vedieť o vzdušných koreňoch.
Pomáhajú rastlinám šplhať sa
Anglický brečtan, potos či monstera sú plazivé rastliny, ktoré svoje vzdušné korene využívajú na prichytenie sa na podperu. Ak do blízkosti niektorej z týchto rastlín umiestnite mrežu alebo machovú tyč, často sa prichytia na povrchu svojimi vzdušnými koreňmi, aby mohli bezpečne rásť. Treba preto dopriať plazivým rastlinám oporu, najmä ak máte rastliny rastúce blízko steny. Môžu totiž potom spôsobiť odlupovanie náteru steny.
Absorbujú vlhkosť
Epifytické rastliny, ako sú mnohé tillandsie či viaceré orchidey, využívajú svoje vzdušné korene na absorbovanie vlhkosti zo vzduchu, dažďa alebo rosy. Ak svoje vlhkomilné rastliny držíte v kúpeľni, stáva sa, že budú mať dlhé vzdušné korene, aby mohli absorbovať všetku dodatočnú vlhkosť v miestnosti.
Pomáhajú posilňovať rastliny
Niektoré druhy, vrátane mnohých fikusov, majú vzdušné korene, ktoré sa zabárajú do pôdy, čerpajú z nej živiny a pomáhajú poskytovať oporu pre konáre stromov.
Má ich veľa druhov rastlín
Veľmi veľa rastlín produkuje tieto zaujímavé výrastky. Okrem vyššie spomenutých sú to izbové rastliny, ktoré sa radia do skupiny rastlín z čeľade Araceae alebo Aroidy. Potom sú to vlhkomilné kvetiny, ako napríklad paprade, orchidey a ďalšie. Takisto ich má väčšina popínavých rastlín.
Toto vzdušným koreňom nerobte
Existuje množstvo vecí, ktoré by ste svojim rastlinám so vzdušnými koreňmi nemali robiť. Jednou z týchto vecí je ich presádzanie a skrytie týchto výrastkov do pôdy. To pre rastlinu nie je prospešné.
Ďalšia vec, ktorú by ste nemali robiť, je odstraňovať vzdušné korene popínavých rastlín. Aj keď to priamo rastlinu nepoškodí, robí ju zraniteľnou voči útokom škodcov alebo chorôb. Stonka vašej izbovky bude mať totiž otvorenú ranu, kde sa ľahšie dostanú.