Aj keď sú broskyne o niečo viac odolnejšie voči chorobám ako marhule, i tak treba myslieť na nasledovné. Spoznajte 4 najčastejšie choroby broskýň plus rady, ako sa proti nim chrániť.
Broskyne patria k obľúbeným ovocným stromom a to aj vďaka chutným plodom, ktoré prinášajú množstvo zdravotných benefitov. Máte tieto stromy vo svojej záhrade? Potom treba poznať najčastejšie choroby broskýň. Prezradíme vám, ako sa im vyvarovať, aby ste sa tešili z čo najväčšej úrody.
Najčastejšie choroby broskýň
Hniloba plodov spôsobená hubou Moniliniou
Ovocie, ktoré je napadnuté hmyzom býva náchylnejšie na hubovité ochorenia. Medzi časté patrí hniloba spôsobená hubou zvanou Monilinia laxa. Z poškodených plodov sa rozšíri veľmi ľahko aj na zdravé broskyne, ktoré zhnednú už za dva-tri dni.
Ako sa voči hnilobe chrániť?
V tomto prípade je prevencia veľmi dôležitá. Hneď ako spozorujete napadnuté alebo suché konáre ovocného stromu, zbavte sa ich. Nezabudnite ani na infikované plody. Chemická ochrana sa aplikuje pri dozrievaní. Moníliová hniloba sa dá obmedziť včasným zberom a prebierkou ovocia.
Čo ničí vaše ruže? Toto platí na ich nepriateľovMúčnatka
Toto ochorenie trápi mnohých záhradkárov a rovnako ako hnilobu, spôsobuje ho huba. Tentoraz ide o druh s názvom Sphaerotheca pannosa, ktorý prezimuje v korunách stromov a šíri sa pri teplom a suchom počasí s občasnými dažďami. Preto sa múčnatke darí najmä v južnejších oblastiach Slovenska. Prvé príznaky možno spozorovať už v polovici leta. Ak sa na listoch začne tvoriť biely povlak a neskôr na plodoch broskýň okrúhle fľaky s bielym a potom s hnedým povlakom, ide o toto ochorenie.
Ako sa voči múčnatke chrániť?
Pomôže, ak sa zbavíte napadnutých výhonkov a opadaných listov. I keď choroba poškodzuje vzhľad a kvalitu plodov, pri miernom výskyte nie je potrebná chemická ochrana. Pri opakovanom a silnom výskyte sa broskyne ošetrujú postrekom, ktorý je nutné zopakovať už po 12 dňoch.
Kučeravosť listov
Má ju na svedomí huba zvaná Taphrina deformans. Rovnako ako múčnatka dokáže prezimovať v korunách stromov a počas jarného obdobia sa rozšíri do púčikov listov. Kučeravosť listov obľubuje chladnú a daždivú jar a prejavuje sa poskrúcanými listami, ktoré sa sfarbia do červena alebo žlta. Do začiatku leta poškodené listy zbelejú a predčasne opadnú. Tým je strom náchylnejší na vymŕzanie a ostatné choroby.
Ako rezať ovocné stromy? Existujú 4 spôsobyAko sa voči kučeravosti listov chrániť?
Ak vaše ovocné stromy napadla kučeravosť listov, nepomôže vám veľmi prevencia. Ošetrovať sa musia každý rok, a to bez ohľadu na počasie počas jari. Pomáha len chemická ochrana. Dôležitý je i termín postreku. Ak sa premešká vhodné jarné alebo jesenné aplikovanie ochrany, nepomôže vašim broskyniam už nič.Jarný postrek robíme tesne pred nalievaním púčikov a jesenný, keď listy broskyne opadnú.
Šarka
Túto vírusovú chorobu broskýň šíria vošky alebo záhradkári nedostatočnou hygienou pri očkovaní ovocných stromov. Prejavuje sa zhoršením kvality plodov a tvorbou žltozelených prstencov.
Ako sa voči šarke chrániť?
Ak sa chcete tejto chorobe broskýň vyhnúť, snažte sa predovšetkým nakúpiť zdravé stromčeky na výsadbu. Silno napadnuté stromy treba odstrániť a spáliť, nech sa šarka nešíri ďalej.