Nastáva obdobie, kedy sa stromy zbavujú listov a naše rastliny potrebujú rez. Kam so vzniknutým biologickým odpadom, ktoré zanechá jesenné upratovanie?
Poznáte to. Vaša záhrada je na jeseň plná listov a odkvitnutých alebo poškodených častí rastlín. Čo s tým? Kde dať odpad, ktorý zanechá jesenné upratovanie? Môžeme všetko kompostovať? Tu je niekoľko rád:
- ak máte na záhrade orech, jeho listy ani plody na kompost nevyhadzujte. Tento strom obsahuje látky, ktoré neprospievajú rastu rastlín, preto kompost môže znehodnotiť.
- . pri správnom kompostovaní by mala vzniknúť teplota okolo 65 °C. Táto teplota dokáže zabiť huby, ktoré spôsobujú listové choroby, ako je chrastavosť, múčnatka, hrdza alebo listové vošky. Preto môžete na kompost dať aj poškodené časti rastlín.
- nie všetky napadnuté rastliny však patria na kompost. Existujú škodlivé organizmy, ktoré napádajú stonky či korene, ako je napríklad patogénna huba verticílium alebo fuzárium a podobne. Tým sa darí prežiť dlhé obdobia a kompostovanie ich nezabije. Takto napadnuté časti rastlín vyhoďte radšej do domového odpadu.
- na kompost nedávajte ani niektoré veľmi odolné buriny, ako je pichliač, kozonoha hostcová, pupenec alebo pýr. Pozor aj na inú burinu, ktorá obsahuje korene a semená.
- vaše hnojisko môže pokaziť i drevo, ktoré je chemicky ošetrené, kúsky skla, psie alebo mačacie výkaly, plasty, popol z uhlia, prach z vrecka vysávača alebo kosti.