Ako ovocnú záhradu správne zazimovať a zabezpečiť si ďalšiu sladkú úrodu?
Dôkladný zber a upratanie zvyškov
Na stromoch či kríkoch by nemali zostať žiadne zvyšky. Výnimkou sú druhy ovocia, ktoré nechávame premrznúť a až tak ich zbierame. Dajte si pozor na to, aby na stromoch a kríkoch, resp. pod nimi nezostali žiadne zhnité, zoschnuté, poškodené či odpadnuté plody. Ak ich totiž ponecháte, zachovajú sa v nich zárodky plesní a chorôb a hneď od skorej jari bude vaša ovocná záhradka čeliť ich útokom.
Lístie
Pokiaľ sa jedná o lístie zo zdravých stromov, odporúča sa zhrabať a kompostovať. Lístie zo stromov napadnutých chorobou či plesňou radšej spáľte. Orechové líste sa odporúča zhrabať hneď na jeseň, orechy lístie zväčša zhodia hneď po prvých mrazoch. Toto chraní vašu ovocnú záhradu.
Rezanie ovocných stromov – áno či nie?
Závisí od konkrétnych druhov ovocných stromov:
- Kôstkoviny a orechy: Režeme len na jar. Najlepšie v období kvitnutia alebo tesne po ňom. Vtedy majú lepšie hojenie rán a stromy sú lepšie chránené proti infekciám.
- Ovocné kríky: Jesenným rezom podporíme rast nových výhonkov. Ak chcete, aby sa viac rozrástli, voľte rez na jeseň. Pokiaľ sú už podľa vás košaté dosť a chcete, aby viac plodili, režte ich na jar.
- Jadroviny: Pokiaľ sú rezané od jesene do jari, tiež to podporí ich rast. Množstvo záhradkárov odporúča rez jadrovín až za zelena, najlepšie po odkvitnutí. To znamená od mája do septembra, pokiaľ má strom listy. Vďaka tomu znemožníte stromu tak výdatnú tvorbu nových letorostov. Ovocie a súčasné letorosty dostanú viac svetla.
Hnojenie ovocnej záhrady na jeseň
Na túto tému sa názory záhradkárov rôznia. Niektorí odporúčajú draselné, fosforečné, horečnaté či vápenné hnojenie počas jesene, aby sa korene mohli lepšie pripraviť na zimu. Jesenné hnojenie spomínanými látkami je účinnejšie ako jarné.
Iní záhradkári zas preferujú až v období neskorej jesene kompost, ktorý navezú do kruhu okolo kmeňa a to takmer v priemere okolo dvoch metrov s tým, že kompost na jar zapracujú do pôdy. Je tiež možné na jeseň využiť draselné, fosforečné, horečnaté a vápenné hnojenie, na jar potom navoziť kompost k stromom a rovno ho zaryť. Ale pozor, aby ste nepoškodili povrchové korene.