Tieto nežné krásky dokážu potešiť počas skorej jari. Viete sa o snežienky správne starať?
Snežienky pri správnej starostlivosti vydržia zdobiť vašu záhradu či balkón dlhý čas. Tu je niekoľko našich tipov, ktoré sa vám pri ich pestovaní zídu.
Ešte pred výsadbou snežienok je dôležité zvoliť správne miesto. V prírode táto rastlina najčastejšie rastie pod korunami listnatých drevín alebo kríkov, preto i vo vašej záhrade ich zasaďte podobne. Na balkóne ich umiestnite tak, aby boli chránené pred priamym slnečným svetlom. Na jednom mieste vydržia desiatky rokov, cibuľky netreba z pôdy vyberať. Skoro na jar ich prihnojte viaczložkovým hnojivom a najmä počas kvitnutia pravidelne polievajte. Pred vysychaním pôdy pomôže mulč, napríklad mach.
Výborným spoločníkom snežienok bývajú šafrany a tavolíny, ktoré kvitnú takmer v rovnakom období.
Cibuľky snežienok sadíme v septembri alebo novembri. Snežienky sa dajú presadiť aj hneď po odkvitnutí . Trs je potrebné rozdeliť na menšie časti a zasadiť do výživnej, prekyprenej a vlhkej pôdy do hĺbky asi 5 cm na vzdialenosť 2 cm.
Po odkvitnutí snežienok v kvetináči listy neodstraňujte. Vďaka nim totiž rastlina prijíma živiny do cibuliek. Zálievku treba po úplnom zoschnutí listov obmedziť . Vtedy cibuľky vyberte z nádoby, očistite a po obschnutí uschovajte na tmavom a suchom mieste.
Pri rozmnožovaní snežienok v prírode zohrávajú dôležitú úlohu mravce. Je to vďaka sladkému obalu okolo semien, ktorý tomuto hmyzu chutí. Mravce rozhryzú obal a uvoľnia tak semená, z ktorých vyrastú nové rastliny.