Existuje viacero možností, ako si môžete vysadiť svoje obľúbené byliny na jednom mieste. Bylinková záhrada áno alebo nie? Aké sú ich výhody?
Ešte pred založením bylinkovej záhrady, tak ako pri každom sadení, je potrebné pripraviť si správne pôdu. To znamená, môžete použiť piesok, kompost, hlinu. Záleží od rastlín, ktoré sa rozhodnete vysádzať. Pomocnú zeminu zapracujte do pôdy rýľovými vidlami a počkajte, kým sa pôda skyprí. Odstráňte z povrchu zvyšné nedostatky, ako sú kamene, listy či staré korene. Lopatkou si vytvorte jamky, do ktorých vložíte pripravené rastliny. Potom jamku zahrabte. Môžete tak urobiť ručne alebo pomocou náradia. Nakoniec zavlažte rastlinu trochou vody. Prvé týždne je potrebné ustriehnuť si zavlažovanie mladých rastlín, aby pôda nevyschla. Vždy vysádzajte rastliny tak, aby najväčšie boli v strede a menšie ku krajom a bylinková záhrada je na svete.
Špirálový záhon
Tento záhon je tvorený usporiadaním kameňom do tvaru špirály. Na vrchole špirály je miesto pre rastliny, ktoré si vyžadujú viacej slnka, tepla a suchú pôdu a naopak, na opačnej strane je pôda vlhkejšia a viac v tieni. Na vrch špirály môžete vysadiť tieto rastliny: harmanček, šalviu, saturejku alebo oregano.
Do záhonu smerom dolu môžete vysadiť rastliny, ktoré nevyžadujú toľko tepla, sú nimi: krvavec lekársky, tymian, levanduľa, rozmarín, medovka. Ešte nižšie, až ku samotnému kraju môžete posadiť rastliny ako: bazalku, pažítku, trebuľku, borák alebo nechtík lekársky. Záhon má výhodu v tom, že sa ľahšie vysadené bylinky zberajú, ale aj nám ponúkajú príjemný pohľad na ich pestrofarebné usporiadanie.
Kde ho umiestniť?
Vybrať správne miesto, kde záhon vysadíme, je polovicou úspechu. Preto je potrebné zvoliť dobre osvetlený priestor. Tvar záhonu si vytvorte z kameňov, najlepšie z takých, ktoré sú pre vás voľne k dispozícii. Poukladajte kamene do špirály na mieste, ktoré ste pre záhon vybrali a priestor vyplňte zeminou.