Tento pekný a liečivý kvietok je ozdobou mnohých záhrad. Viete všetko o jeho pestovaní?
Nechtík lekársky patrí medzi rastliny, ktoré si nepotrpia na veľkých nárokoch. Okrem krásy je aj veľmi užitočný. Dá sa z neho pripraviť liečivý čaj ( má antibakteriálne a antimikrobiálne účinky), mastičky, ktoré pomáhajú pri kožných ochoreniach a kŕčových žilách, a svoje miesto nájde aj v kuchyni pri príprave šalátov alebo ako náhrada za šafran. To je hneď niekoľko dôvodov, prečo by sme ho mali pestovať aj vo svojej záhrade.
Základné informácie o nechtíku
Pôda: Piesková hlina, pH medzi 5,5 a 7,0, dobre odvodnená, úrodná, bohatá na organické látky
Slnko: Plné slnko, čiastočné slnko
Predpestovanie vo vnútri: 6 až 8 týždňov pred posledným dátumom mrazu. Necháme čiastočne otužovať najmenej 1 týždeň pred presadením na záhon.
Presadenie vonku: Keď sú rastliny vysoké 8 až 12 cm a vykazujú prvé listy.
Rozostup: 20 až 25 cm medzi rastlinami a 45 cm medzi radmi.
Najlepší spoločníci: uhorka, paradajka, hrach, mrkva, špargľa, reďkev, petržlen, tymián
Najhorší spoločníci: šalvia, zemiaky
Polievanie: Polievame počas suchého obdobia raz alebo dvakrát týždenne.
Hnojenie: Tenkú vrstvu kompostu aplikujeme v polovici leta.
Časté problémy: vošky, molice, plesňové ochorenia, múčnatka, koreňová hniloba, škvrnitosť listov
Je dôležité pripomenúť, že nechtík lekársky sa líši od okrasného nechtíka – ten druhý nemá rovnaké liečebné využitie a výhody.
Paradajková šťava: Skryté výhody i nevýhody pre naše teloAko pestovať nechtík lekársky
Ak žijeme v teplejšom prostredí, môžeme zasadiť nechtík ako trvalku. V chladnejších klimatických podmienkach treba zvážiť pestovanie nechtíka v kvetináčoch, aby sme ho mohli zazimovať vo vnútri.
Požiadavky na slnko
V chladnejších oblastiach dávame nechtík na plné slnko. Ak žijeme v oblasti, ktorá je veľmi horúca, zasadíme ho do čiastočného tieňa, pretože aj keď nechtík má rád svetlo, veľmi horúce slnko spôsobuje jeho odumieranie.
Požiadavky na pôdu
Nechtík je veľmi prispôsobivý a darí sa mu vo väčšine typov pôdy, ale ak mu chceme dať tie najlepšie podmienky, zasaďme ho do dobre odvodnenej pôdy s množstvom bohatej organickej hmoty. Ak dôjde k premočeniu pôdy, je pravdepodobné, že korene začnú hniť. Nechtík potrebuje pH 6 až 7.
Požiadavky na vodu
Sadenice je potrebné dobre zaliať, ale keď sú rastliny dozreté, vodu im doprajeme raz alebo dvakrát týždenne. Pozor však, aby sme ho nepreliali. Kedy nechtík zaliať, zistíme tak, že zoškrabneme prstom zem z povrchu a ak je suchá, treba vodu. Ak je ešte vlhká, nepolievame.
Ako podporiť kvitnutie
Nechtík sa nám odvďačí peknými kvetmi, ak ho budeme zbavovať už odkvitnutých častí rastliny.
Nechtíkový olej z domácej lekárne
Nechtíkový olej sa dá využiť na popáleniny a ošetrenie červenej pokožky po opálení slnkom.
Postup prípravy:
Čerstvé kvetné úbory nechtíka lekárskeho natlačíme do fľaše so širokým hrdlom, fľašu uzavrieme a umiestnime na teplom mieste. Asi po 14 dňoch začne z nechtíka vytekať oranžová tekutina, ktorá sa usadzuje na dne fľaše. Tekutinu scedíme a zvyšky rastlín dobre vytlačíme. Olej uchovávame v tmavej fľaštičke. Pred použitím ju môžeme aj málo zriediť olivovým alebo slnečnicovým olejom. Je to výborný prostriedok aj na ošetrenie citlivej pleti. Používa sa tiež ako olej na masírovanie po kúpeli. Nechtíkový olej býva súčasťou drahých pleťových krémov.