Domáci mušt klasickým spôsobom

domáci mušt Zdroj: Richard S

Chcete si aj vy pripraviť domáci mušt? Náš overený recept sa vám určite zapáči. Presvedčte sa sami.

Keď je hrozno dostatočne sladké, nie zmäknuté, pozbierame ho, podľa možnosti nie po daždi, hrozno musí byt suché. Pokiaľ robíme mušt je dobré z tých bobúľ vyberať škaredé, alebo nakvasené bobule. Strapce musia byť zdravé. Pokiaľ ale robíme víno, nakvasené bobule nevadia.

Ako pripraviť domáci mušt

Hrozno nahádžeme do mlynčeka, zomelieme, aby z toho bolo čo najviac šťavy. Pomleté hrozno dáme do lisu, odkiaľ tlakom získame čo najväčšie množstvo šťavy. Šťavu je dobré precediť cez gázu, alebo jemné sitko, aby sa do šťavy nedostali rôzne zvyšky. Šťavu dáme do vhodného demižóna, alebo veľkej nádoby. Šťavu nesladíme, ani neriedime. Demižón odložíme na 2-3 hodiny na tmavé miesto.

Za túto dobu sa nám na dne usadí kal, ten tvorí asi 10% objemu. Kal nie je nijako škodlivý pre šťavu. Po usadení kalu sa snažíme šťavu rozdeliť do fliaš pomocou vínovej hadice. Postupujeme opatrne, aby sa do fliaš nedostal usadený kal.

Postup na vypracovanie domaceho mustu
Zdroj foto: www.pixabay.com

Mušt je potrebné zasterilizovať, tak ako zaváraniny v sterilizačnom hrnci, na 80´C 15 minút. Voda v hrnci musí presahovať výšku muštu vo fľašiach. Je potrebné nezabúdať, že zátky musia byť na fľašiach uvoľnené, nesmú byť zatiahnuté. Po sterilizovaní fľaše povyberáme a utiahneme zátky. Chladnutím sa vo fľašiach vytvorí podtlak, ktorý zátky ešte viac utesní. Po vychladnutí, odložíme na tmavé miesto.

Vino uskladnene na tmavom mieste
Zdroj foto: www.pixabay.com

Takto sterilizovaný mušt vydrží aj pár rokov. Časom sa vo fľašiach môžu na dne vytvoriť drobné kryštáliky hydroxidu vinného, ktoré značia, že sa do muštu nedávali žiadne prísady.

Tento postup môžeme použiť pri akomkoľvek type hrozna, ale aj iného druhu ovocia.

Presný postup si môžete pozrieť v našej galérií:

[Best_Wordpress_Gallery id=“45″ gal_title=“Must“]

Zdroj foto: Richard S