Kvasené uhorky ako ich pripraviť?

Tri poháre plné kvasených uhoriek na tráve Domáce kvasené uhorky - zdravá a chutná príloha - Zdroj: Pixabay.com

Kvasené uhorky sú zdravou prílohou k jedlám. Zistite, ako ich pripraviť doma a využite ich zdravotné benefity, vrátane podpory trávenia a imunity. 

Urodili sa vám na záhradke uhorky a nestihli ste ich sterilizovať, kým boli ešte malé? Čo urobiť s tými veľkými, ktoré sú na zaváranie menej vhodné? Okrem chutného uhorkového šalátu sa z nich dá urobiť aj iná výborná a navyše zdravá príloha k jedlu. Prinášame vám na ňu recept.

Prečo pestovať uhorky? Odhaľte ich všestranné využitie

Recept na kvasené uhorky

Ingrediencie:

  • 2,5 kg uhoriek strednej veľkosti
  • 150 g chleba
  • kôpor
  • 2 l vody
  • 100 g soli

Postup:

Príprava uhoriek: Uhorky dôkladne umyjeme a odstránime konce. Každú uhorku pozdĺžne narežeme, ale nedokrojíme ju úplne.

Príprava pohára: Na dno pohára položíme kúsok chleba a niekoľko umytých vetvičiek kôpru.

Ukladanie uhoriek: Uhorky starostlivo poukladáme do pohára.

Príprava nálevu: V 2 litroch vlažnej vody rozmiešame 100 g soli, až kým sa soľ úplne nerozpustí.

Zalievanie uhoriek: Uhorky v pohári zalejeme pripraveným slaným nálevom.

Kvasenie: Pohár zakryjeme (napríklad plátennou utierkou) a necháme 4 dni kvasiť na teplom mieste. Počas tejto doby sa začne proces kvasenia, ktorý uhorkám dodá charakteristickú chuť.

Skladovanie: Po štyroch dňoch kvasenia uhorky presunieme na chladnejšie miesto, kde ich môžeme skladovať až do konzumácie.

Kvasené uhorky sú skvelou prílohou k mäsitým aj bezmäsitým jedlám a dodajú každému pokrmu osviežujúci a pikantný nádych. Navyše, vďaka procesu kvasenia sú plné probiotík, ktoré prospievajú nášmu tráveniu a celkovému zdraviu. Skúste tento jednoduchý recept a užite si domácu prípravu tohto tradičného pochúťky.

Ako konzumovať kvasené uhorky?

Ako prílohu: Kvasené uhorky sú skvelým doplnkom k hlavným jedlám, ako sú pečené mäso, grilované jedlá, rôzne druhy gulášov a polievok. Ich osviežujúca kyslá chuť dokonale vyvažuje bohaté a mastné jedlá.

Do šalátov: Nakrájajte kvasené uhorky na menšie kúsky a pridajte ich do šalátov, aby ste im dodali pikantnú chuť a osviežujúci nádych. Skvele sa hodia do zeleninových, zemiakových a cestovinových šalátov.

Samostatne: Mnohí ľudia si kvasené uhorky vychutnávajú samotné, ako zdravú a osviežujúcu desiatu. Môžete ich podávať ako rýchle občerstvenie alebo predjedlo pri rodinných stretnutiach či grilovačkách.

Na chlieb: Skvele sa hodia aj ako príloha na chlieb s maslom alebo tvarohom, kde vytvoria chutnú a zdravú kombináciu. Môžete ich tiež pridať do sendvičov a burgerov pre extra chuť a chrumkavosť.

Miska kvasených uhoriek s cesnakom, citrónom a korením
Kvasené uhorky s cesnakom a citrónom – zdravá pochúťka – Zdroj foto: Depositphotos

Tipy na skladovanie

Uchovávanie: Po vykvasení uchovávajte uhorky na chladnom mieste, najlepšie v chladničke, kde vydržia niekoľko týždňov. Nízkoteplotné skladovanie spomaľuje ďalší proces kvasenia a udržiava uhorky čerstvé a chutné.

Nálev: Uistite sa, že uhorky sú vždy ponorené v náleve, aby nedošlo k ich vysušeniu a skazeniu. Ak je nálevu málo, môžete pridať viac slanej vody.

Kvasené uhorky sú tradičnou pochúťkou, ktorá nielen obohatí váš jedálniček, ale aj prispeje k vášmu zdraviu. Vyskúšajte ich rôzne spôsoby konzumácie a objavte, ako môžu byť chutné a prospešné pre váš organizmus.

Účinky kvasených uhoriek na naše zdravie

Kvasené uhorky, podobne ako mnohé iné fermentované potraviny, ponúkajú celý rad zdravotných výhod. Ich pravidelná konzumácia môže prispieť k celkovému zlepšeniu zdravia, podporiť imunitný systém a zlepšiť trávenie.

Podpora trávenia

Probiotiká: Kvasené uhorky sú bohaté na probiotiká, ktoré podporujú zdravú črevnú mikroflóru. Probiotiká pomáhajú zlepšovať trávenie, zvyšujú vstrebávanie živín a môžu zmierňovať príznaky syndrómu dráždivého čreva (IBS), hnačky a zápchy.

Enzýmy: Proces kvasenia vytvára enzýmy, ktoré uľahčujú trávenie potravy, čím znižujú zaťaženie tráviaceho traktu.

Posilnenie imunitného systému

Probiotické baktérie: Prítomnosť probiotických baktérií v kvasených uhorkách môže posilniť imunitný systém tým, že zvyšuje produkciu protilátok a zlepšuje odpoveď imunitných buniek na patogény. To môže znížiť riziko infekcií horných dýchacích ciest a iných ochorení.

Vitamín C: Kvasené uhorky obsahujú vitamín C, ktorý je známy svojimi antioxidačnými vlastnosťami a schopnosťou posilňovať imunitu.

Detoxikácia organizmu

Podpora pečene a obličiek: Kvasené uhorky podporujú funkciu pečene a obličiek, orgánov zodpovedných za detoxikáciu tela. Pomáhajú pri vylučovaní toxínov a škodlivých látok z organizmu.

Antioxidanty: Obsahujú antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi.

Zdravie srdca a ciev

Draslík: Kvasené uhorky sú dobrým zdrojom draslíka, ktorý pomáha regulovať krvný tlak a podporuje zdravie srdca.

Nízkokalorická pochúťka: Vďaka nízkemu obsahu kalórií a tuku môžu byť kvasené uhorky súčasťou stravy, ktorá podporuje zdravé srdce a cievny systém.

Zlepšenie nálady a duševného zdravia

Os Mozgu a čriev: Existuje stále viac dôkazov o tom, že zdravie čriev ovplyvňuje duševné zdravie. Probiotiká v kvasených uhorkách môžu pozitívne ovplyvňovať náladu a zmierňovať príznaky depresie a úzkosti.

Zlepšenie metabolizmu

Vitamíny B skupiny: Kvasené uhorky obsahujú vitamíny B skupiny, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie metabolizmu, vrátane produkcie energie a syntézy DNA.

Regulácia hladiny cukru v krvi: Probiotiká môžu pomáhať pri regulácii hladiny cukru v krvi, čo je dôležité pre prevenciu a manažment cukrovky typu 2.

Prevencia rakoviny

Antikarcinogénne účinky: Niektoré štúdie naznačujú, že probiotiká môžu mať antikarcinogénne účinky a znižovať riziko vzniku určitých druhov rakoviny, najmä rakoviny hrubého čreva. Podľa výskumu publikovaného v časopise Journal of Gastroenterology and Hepatology probiotiká môžu znižovať aktivitu karcinogénnych enzýmov a zvyšovať produkciu ochranných látok v čreve, čím prispievajú k prevencii rakoviny hrubého čreva .

Kvasené uhorky sú teda nielen chutné, ale aj mimoriadne prospešné pre naše zdravie. Vďaka obsahu probiotík, vitamínov, minerálov a antioxidantov môžu prispieť k celkovému zlepšeniu zdravotného stavu a pohody. Vyskúšajte ich zaradiť do svojej stravy a využite všetky ich benefity pre vaše telo.