Ako úspešne založiť jesennú záhradu, časť I.

jesenná záhrada Zdroj foto: Pixabay

Viete, že úrodu môžete mať až dvakrát do roka? Prezradíme vám, ako úspešne založiť jesennú záhradu. Práve teraz je najvyšší čas.

Tipy, ako úspešne založiť jesennú záhradu

Väčšina z nás si obdobie výsadby na vašej záhrade spája s jarným obdobím. Nemusí to však tak byť. Vedeli ste, že sadiť s úspechom môžete aj v lete? Existuje niekoľko druhov plodín, ktoré môžu zarodiť i viackrát do roka. Zistite tipy, ako úspešne založiť jesennú záhradu. Najprv však treba myslieť na nasledovné.

Fotosyntéza sa týka dĺžky dňa

Ak majú rastliny 12 hodín slnka, môžu fotosyntetizovať dvakrát toľko cukrov, ako keď majú 6 hodín slnka. Tieto cukry sú to, čo rastliny používajú na udržanie rastu.

Keďže dĺžka letného slnovratu klesá, znamená to, že rastliny rastú pomalšie v porovnaní so stratou denného svetla. V závislosti od toho, kde bývate, môžu vaše rastliny už na jeseň stratiť prístup k niekoľkým hodinám denného svetla a výrazne spomaľujú svoju rýchlosť rastu.

Teplota pôdy kopíruje teploty vzduchu

Aj keď zelenina pestovaná na jeseň môže rásť pri teplotách pôdy medzi 5 – 29 ° C, väčšina z nich najlepšie rastie pri teplote pôdy bližšie k 20 ° C. Pretože teploty pôdy majú tendenciu kopírovať teploty vzduchu, ako teplota vzduchu klesá, tak aj ochladzuje sa aj teplota pôdy.

V dôsledku toho budú rastliny rásť pomalšie v studenej pôde ako v teplej letnej pôde.

Kolísanie teplôt spôsobuje veterné počasie

Počas jesene fúkajú silnejšie vetry ako v lete. Niektoré dni sú horúce, iné chladné. Tieto zmeny počasia môžu viesť k častejším prípadom vzniku spomínaného vetra.

Aj keď sa niektorým rastlinám darí vo vetre, väčšine záhradnej zeleniny nie. Veterné podmienky môžu často zlomiť vrchnú časť rastliny a spôsobujú jej stres. Pestovaná plodina je potom náchylnejšia na škodcov a choroby.

Ako úspešne založiť jesennú záhradu

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu začať s jesennou záhradou a mať úspešnú jesennú úrodu.

1. Pripravte si záhradné postele

Ak ste vo svojej zeleninovej záhrade pestovali veľa jarných a letných plodín, je pravdepodobné, že vaša pôda bude potrebovať trochu údržby skôr, ako zasadíte svoje jesenné plodiny.

Pretože poveternostné podmienky majú tendenciu na jeseň byť menej predvídateľné, uistite sa, že vaše rastliny majú prístup ku všetkým živinám, ktoré potrebujú na dozretie. Uistite sa, že je vaša pôda vhodná pre rastliny, ktoré pestujete.

  1. Skontrolujte pH pôdy a uistite sa, že vyhovuje rastlinám, ktoré chcete zasadiť. Ak je to potrebné, na úpravu pH na okamžitú výsadbu použite rýchlo pôsobiace vápno (na zvýšenie pH) alebo síru (na zníženie pH).
  2. Prihnojte podľa potreby pomocou organických hnojív, ako je napríklad slepačí trus, kompost a ďalšie prírodné doplnky.
  3. Na záhony naneste čadičový alebo žulový prach na remineralizáciu pôdy.
  4. Pred výsadbou kvalitne zalejte pôdu, aby ste ju integrovali a aktivovali.

2. Nájdite svoj prvý dátum mrazu

Pretože väčšina záhradnej zeleniny nerastie najlepšie v chladnom počasí, vaším cieľom je, aby vaše rastliny boli takmer úplne vypestované skôr, ako začnú chladnejšie dni.

Ak chcete zistiť, ktoré rastliny sú vhodné do jesennej záhrady, musíte poznať svoj priemerný prvý dátum mrazu. Skutočný dátum mrazu sa bude meniť každý rok. No napriek tomu aspoň približne stanovte termín, ktorý vám pomôže naplánovať výber rastlín.

Paradajková šťava: Skryté výhody i nevýhody pre naše telo

Väčšina rastlín pestovaných na jeseň alebo v zime môže dobre znášať niektoré teploty pod bodom mrazu a môže dokonca prežiť aj chladné počasie. Mráz – ktorý nastane, keď na rastlinách zamrzne vlhký vzduch – však môže byť pre rastliny oveľa škodlivejší ako samotné chladné počasie.

Mráz môže dokonca vzniknúť pred tým, ako teplota klesne na alebo pod bodom mrazu. Treba preto brať ohľad aj na tento fakt.