Bojovníci s vírusmi z vašej záhrady plus recepty

bojovníci s vírusmi Zdroj foto: Pixabay

Sychravé počasie vytvára ideálne prostredie na šírenie veľkého množstva ochorení. Buďte pripravení a siahnite po prirodzených liekoch. Toto sú bojovníci s vírusmi z vašej záhrady. 

Počas chladných a sychravých dní sme náchylnejší na vírusové ochorenia, COVID-19 nevynímajúc. Posilnite preto svoju imunitu. Pre prírodné lieky nemusíte ísť ďaleko. Stačí zájsť do vašej záhrady alebo pivnice s uskladnenou úrodou.

Bojovníci s vírusmi z vašej záhrady

Medzi prírodné liečiva z vašej záhrady patrí určite cibuľa, ktorá sa využíva najmä pri liečbe horných dýchacích ciest. Ničí totiž mikroorganizmy, uľahčuje vykašliavanie tým, že rozpúšťa hlieny a tlmí bolesť v hrdle. Svoju charakteristickú chuť a vôňu má vďaka obsahu zlúčenín síry. Okrem toho obsahuje flavonoidy, ktoré zlepšujú krvný obeh, stimulujú činnosť srdca a chránia pred tvorbou krvných zrazenín. Surová cibuľa pomáha tiež pri trávení, potláča vznik opuchu pri poštipnutí hmyzom. Pri nachladnutí sa ju platí tiež inhalovať.

Kyslá kapusta: Objavte zdravý poklad predkov

Recepty z cibule

Ak chcete účinný liek proti kašľu, pripravte si cibuľovú šťavu. Cibuľu nasekajte s troma veľkými lyžicami medu. Zmes potom treba nechať odpočívať aspoň tri hodiny. Cibuľový extrakt sa užíva ráno a večer, a to jednu polievkovú lyžicu.

Z cibule sa dá pripraviť aj čaj, ktorý pomáha pri prechladnutí. Očistite a nakrájajte dve cibule, ktoré zalejete pollitrom vriacej vody. Pre chuť môžete pridať škoricu alebo klinčeky.

Keď je reč o prírodných liekoch z vašej záhrady, nedá sa nespomenúť cesnak, ktorý určite mnohí z nás poznáte najmä pre jeho antivírusové a antibiotické vlastnosti. Skrýva v sebe až 400 rôznych liečivých zložiek, ktoré pomáhajú ľudskému telu. Okrem toho, že posilňuje imunitu, jeho inhalácia prečisťuje upchaté dutiny. Počas chrípkového obdobia by ste mali konzumovať aspoň štyri strúčiky denne. Ale ani s cesnakom to netreba preháňať. Pri nadmerných dávkach môže totiž spôsobiť migrénu a bolesti svalov. Pri manipulácii s cesnakom by ste nemali používať kovové nádoby.

Recepty z cesnaku

Veľmi dobrým liečivom proti kašľu je nasledujúci recept. Očistite šesť strúčikov cesnaku, ktoré nakrájajte nadrobno. Potom pridajte osem lyžíc cukru a opatrne zahrejte na bod varu vo štvrť litri vody. Nechajte vychladnúť a vložte do chladničky. Užívajte každý deň po lyžičkách v priebehu dňa.

Na posilnenie imunity je vhodný nasledujúci recept. Ošúpte 4 citróny a nakrájajte ich na malé kúsky. Potom očistite 20 strúčikov cesnaku a rozkrájajte ich na polovičky. Všetko spolu zmixujte a zmes primiešajte do jedného litra prevarenej vody. Preceďte cez sitko, nalejte do tmavej fľaše a skladujte v chladničke. Liečivo sa má užívať po polievkovej lyžici najlepšie pred jedlom.