Denník pestovateľa má okrem výhod aj zopár chybičiek. O jeho kladoch sme si hovorili v minulom článku. Treba však poznať i jeho zápory.
Denník pestovateľa je skvelým pomocníkom, ale môže mať aj nevýhody. Najlepšou možnosťou pre záhradkára je však vytvoriť si denník a rozložiť si práce v záhrade na 12 mesiacov. Každý mesiac je niečím zaujímavý a pre záhradu jedinečný. V čom spočíva čaro každého mesiaca, je tajomstvo nejedného záhradkára.

Všetci pestovatelia obľubujú na záhrade iné časové pásmo. Niektorí svoju priazeň prikláňajú k jari a prvým slnečným lúčom tepla, kedy miestami veje ešte chladný vánok. Iní zbožňujú horúce mesiace a vysedávať pri pohári vínka do neskorej noci na terase, pričom sa vzduchom nesú kvetnaté vône rastlín. A nakoniec tu máme jeseň s jej pestrou škálou farieb a chladnú zimu s cencúľmi na stromoch, snehuliakmi, vtákmi kŕmiacimi sa z vtáčích búdok a zmrznutými jazierkami.
Prečo si vytvoriť denník záhradkára – nevýhody
Voľný čas
Nevýhodou denníka záhradkára je, že vám zaberie voľný čas. Je potrebné, aby ste si minimálne raz sa mesiac sadli k zápisníku a spísali potrebné ciele, čo bolo na záhrade urobené a čo ešte nie. Ak neobľubujete zdĺhavé vypisovanie, ale volíte radšej prax v záhrade, môžete začať tým, že spojíte relax s užitočným. Ak sa posadíte do záhrady ku dobrej káve alebo podvečer k chladenému pivku či vínu, skúste si načrtnúť pár bodov alebo ich minimálne nakresliť. Ak sa vám to nepodarí, aspoň vás na druhý deň pobaví, čo ste napísali.

Odhalené tajomstvo
Niektorí ľudia majú v povahe sa podeliť o svoje vytvorené diela, iní si ich radi vychutnávajú v súkromí. Rovnako je to aj so záhradou. Pomocou denníka si záhradkár môže vytvoriť záhradu podľa svojich predstáv. Ak je však človekom, ktorý neobľubuje pozornosť a denník by sa dostal do rúk tomu nesprávnemu, napríklad zlomyseľnému susedovi, mohli by z neho uniknúť tajomstvá vlastníka o dobrých typoch.