Malé, žlté „čerešne“, ktoré chutia sladko-trpko. Viete, ako exotický physalis vypestovať?
Physalis je síce exotické ovocie, ale viete, ako ho správne vypestovať? Plody physalis pruinosa sú malé, žlté plody, ktoré sa výzorom podobajú čerešniam. Kto tento zaujímavý plod ochutnal, vie, že jeho chuť je rovnako exotická ako jeho pôvod. Ovocie pochádza zo Strednej Ameriky. Vnútro plodu sa skladá z malých častí, ktoré pripomínajú paradajku, za čo môže aj skutočnosť, že exotický physalis pochádza z rovnakej čeľade rastlín, ako sú paradajky.
Kde vypestovať physalis
Toto exotické ovocie môžete pestovať buď v nádobách doma alebo vonku na záhrade v tradičných záhonoch. Pri umiestnení rastliny do nádoby dbajte na to, aby bola aspoň 20 cm hlboká, pretože physalis má veľký koreňový systém, na ktorý je potrebný dostatok priestoru.
Svetlo a vlhkosť
Pri starostlivosti o physalis sú kľúčové svetlo a vlhkosť. Dostatok slnečného žiarenia znamená v tomto prípade minimálne 6 hodín denne slnečného žiarenia. Ak posadíte physalis do tieňa, môžete očakávať menšiu úrodu plodov. Semená physalisu, ktoré chcete vysadiť vonku, posaďte do zeme do hĺbky 1/4 cm a každý deň ich mierne zalievajte. Dbajte, aby bola pôda neustále vlhká, až kým semená nevypučia. S výsadbou počkajte do jari, kým nebude teplota ustálená.
Ako vypestovať Aloe distansVoda a pôda
Rastliny physalisu vyžadujú vlhkosť a svetlo. Ak nebudú mať dostatok vlhkosti, rastliny budú kvitnúť, ale nebudú plodiť. Zalievajte minimálne raz týždenne. Každá rastlina tohto exotického ovocia vyprodukuje okolo pol litra žltého ovocia za jedno vegetačné obdobie. Zrelosť plodov zistíte tak, že zelená šupka ovocia zmení farbu do hnedej a následne spadne z rastliny. Physalisu sa najlepšie darí v pôde, ktorá má kyslé pH a obsahuje dostatok organických látok. Poprípade si môžete dopomôcť pri kompostovaní pôdou, ktorá je určená pre ovocie a zeleninu.
Praktické rady, ako sadiť semenáZaujímavosti o physalis
Zaujímavosťou na physalis nie je len to, že sa výzorom podobá na čerešne, ale aj ich plody sa zbierajú podobne. Plody physalisu zvyčajne opadávajú na zem. Ovocie physalisu skôr zozbierate zo zeme ako priamo z rastliny. Môžete vyskúšať trik niektorých záhradkárov a pod rastlinu uložiť nádoby alebo handričku, na ktorú budú môcť plody popadať. Takto ich zachytíte čisté a uľahčíte si zber. Plody physalisu zbierajte často, pretože ak sa na zemi popučia, môže sa stať, že sa sadenice roztrúsia po okolí záhrady. Ďalšou zaujímavosťou physalisu je, že plody ovocia sú jedlé, ale zvyšok rastliny, ako sú listy, stonky, korene a dokonca aj kvety, pre ľudí aj zvieratá sú veľmi toxické.