Liečivá rastlina budúcnosti rakytník, môžete ho vysadiť aj doma?

rakytník www.pixabay.com

Tento liečivý krík s priam neuveriteľnými účinkami dokáže prežiť aj v drsných podmienkach. Chcete mať aj vy doma túto domácu lekárničku? Máme pre vás návod, kam ho sadiť, a ako sa oň starať. Liečivá rastlina budúcnosti rakytník, môžete ho vysadiť aj doma.

O ohromujúcich liečivých účinkoch rakytníka vedeli už naši predkovia. Je vynikajúcim zdrojom vitamínu C, preto ho nazývajú aj citrónovníkom severu. Nájdete v ňom aj vysoký podiel vitamínu A, množstva antioxidantov, minerálov a flavonoidov. Rakytník dokáže posilniť náš imunitný systém, pomáha pri kardiovaskulárnych chorobách. Priaznivo ovplyvňuje činnosť tráviaceho traktu a črevnú aktivitu.

Čo robiť, ak chceme mať túto rastlinu doma vždy po ruke? Skúste sa inšpirovať naším návodom na jeho pestovanie.

Chcete doma čistý vzduch? Vyskúšajte tieto rastliny

Rakytník rešetliakový je ostnatý krík dorastajúci do dĺžky 2,5 až 4 metre. Má zeleno-strieborné listy kopijovitého tvaru a bobule žltej, oranžovej alebo červenej farby. Dokáže prežiť aj v drsných podmienkach, v piesočnatej pôde, či na útesoch. Rastie na pobrežných oblastiach východnej Číny, ale stačia mu i chladné miesta Nepálu v nadmorskej výške 1200 až 4500 metrov. Keď ho chceme pestovať na našej záhradke na Slovensku, musíme prihliadnuť na tieto skutočnosti.

Vybrať tie správne kríky

Rakytník je dvojdomá rastlina. To znamená, že pri nákupe treba vyberať 1 samčiu a niekoľko samičích rastliniek, pričom ideálny pomer je 1:6.

Výber vhodného miesta

Tento krík má rád dobre presvetlené miesta v záhrade a nevadí mu ani priame slnko. No pozor na čiernu bazu. Tieto rastliny sa vedľa seba neznášajú.

Správna výsadba

Pokiaľ chceme mať z rakytníka živý plot, sadenice vysádzame pomerne natesno. Ker, z ktorého plánujeme zbierať plody, potrebuje zas veľa miesta (okolo 3 metrov). Na výsadbu použijeme aspoň 2-ročné rastliny. Rakytník rastie rýchlo. Prvú úrodu môžete mať približne po 3 rokoch.

Zloženie pôdy a zavlažovanie

Najlepšie sa rakytníku darí v ľahkej a dobre priepustnej pôde. Najviac vlahy potrebuje počas zakoreňovania. Inak znesie aj dlhšie obdobie sucha. Nemá rád trvalo vlhkú zem.

Vyrobte si vlastné hnojivo zo žihľavy, ktoré je plné živín

Nezabudnúť na hnojenie

Pred samotnou výsadbou je potrebné zapracovať do pôdy fosforečné hnojivo. Potom je vhodné rastlinu pohnojiť ešte v priebehu prvého roka. V ďalšom období si už rakytník poradí sám.

Starostlivosť

Rakytník je pestovateľsky nenáročná rastlina. Preto mu občas stačí skypriť pôdu okolo koreňovej sústavy. Pozor si však dajte na to, aby ste kopali maximálne do 10 centimetrovej hĺbky, aby ste nepoškodili hlavný koreň. Staršie kríky môžete omladiť a presvetliť rezom, ale ani s ním to nepreháňajte.

Čo mu škodí?

Medzi najčastejšie parazity, ktoré rakytník napádajú, patria vošky a hubové choroby. Existujú však preparáty, ktoré si s prípadnými škodcami dokážu poradiť.