Modlivka v našej záhrade: Škodca či užitočný hmyz?

Modlivka v našej záhrade: Škodca či užitočný hmyz? Zdroj foto: Pixabay

Modlivka zelená je fascinujúci a užitočný hmyz v našej záhrade, ktorý pomáha regulovať populáciu škodcov. Objavte viac o tomto jedinečnom druhu.

Modlivka zelená ( Mantis religiosa ) je jediný druh modlivky, ktorý žije na našom území. Môžeme ju spozorovať najmä v teplejších oblastiach južného Slovenska. Určite je neprehliadnuteľná nielen svojim zvláštnym zjavom, ale aj veľkosťou ( meria až 6 či 8 centimetrov ). No vplyv globálneho otepľovania spôsobuje, že ju môžeme stretnúť aj na severe Slovenska, napríklad na Liptove, Orave či na Kysuciach. Modlivka v našej záhrade môže byť celkom užitočná, pretože svojou žravosťou dokáže znížiť populáciu iných druhov hmyzu. Keďže sa živí iba hmyzom a nemá žiadne štádium larvy, ktoré by parazitovali na zelených častiach rastlín, môže predstavovať vítaného obyvateľa našej záhrady.

Srny ako škodca v záhrade. Tipy, ktoré pomôžu

Charakteristika modlivky zelenej

Dospelá modlivka zelená dorastá do dĺžky 5 až 12 centimetrov, v závislosti od druhu. Vďaka svojmu tvaru a farbe je nenápadná, splýva s rastlinami, na ktorých sa pohybuje. Najvýraznejšou črtou modlivky je jej trojuholníková hlava s otočnou schopnosťou až 180 stupňov a veľké zložené oči. Prvé nohy sú prispôsobené na zachytenie koristi, ktorú následne skonzumujú.

Samce modliviek sú aktívnejšie a agilnejšie, zatiaľ čo samice sú silnejšie a zriedkavo lietajú, pretože sú väčšie a ťažšie. Modlivky sa pohybujú pomaly a často zostávajú na jednom mieste, pokiaľ majú dostatok potravy.

Výskyt modlivky zelenej v strednej Európe

Modlivka zelená je pôvodom z južnej Európy a najčastejšie sa vyskytuje na južnom Slovensku a južnej Morave. V dôsledku otepľovania sa jej výskyt šíri aj severnejšie, do oblastí, kde predtým nebola zaznamenaná. Na Slovensku je to jediný druh modlivky a je chránený zákonom. Ak ju objavíte vo svojej záhrade, správajte sa k nej s úctou a chráňte ju.

Zelená modlivka na štrkovom povrchu
Objavte Modlivku Zelenú: Užitkový Hmyz v Našich Záhradách – Zdroj foto: pixabay.com

Bezhlavo zaľúbený samček modlivky

Určite väčšina z nás pozná trpkí osud, ktorý čaká samčeka počas párenia. No tak to jednoducho príroda zariadila. Počas párenia sa najprv samček priblíži opatrne k samici, aby si ho nepomýlila s potravou. Potom vylieza na jej zadnú časť tela a začne sa samotná kopulácia. Počas nej sa môže stať, že ak je samička hladná, zožerie samcovi hlavu. Nakoniec ho môže zožrať celého. To je pre samca paradoxne výhodné – jeho genetický materiál bol celkom využitý a pomohol tak zabezpečiť samici výživu svojho vlastného potomstva. Samica neskôr hľadá vhodné miesto, kde kladie tzv. ootéku – penovitý útvar s vajíčkami a s príchodom zimy hynie. Prezimujú iba ootéky s vajíčkami.

Zabíjajú stiskom nôh

Modlivky sú teda  v našej záhrade užitočné, pretože dokážu zredukovať iný hmyz na našom pozemku. Navyše sú chráneným druhom živočícha. Malé modlivky sa liahnu z nakladených vajíčok na jar. Svoje zelené maskovanie majú kvôli tomu, aby ich iný hmyz počas lovu neodhalil. Sú skryté na steblách tráv a číhajú na každý pohyb drobného hmyzu, ktorý ulovia prednými nohami. Vynikajúcemu zraku modliviek neujde nič. Korisť usmrcujú silným stiskom nôh, preto nemajú žiadne jedovaté žľazy. Jediným nepriateľom modlivky zelenej u nás je sága stepná, ktorú nájdeme na južnom Slovensku.

Modlivka predátor alebo kanibal?

Modlivka zelená je mäsožravý predátor, ktorý aktívne loví hmyz a iné menšie živočíchy. Loví len živú korisť, ktorú zachytí a okamžite skonzumuje. Jej rýchlosť pri chytaní koristi je neuveriteľná – môže chytiť letiacu mušku za 100 milisekúnd.

Modlivky dokážu loviť aj väčšie živočíchy ako sú žaby, jašterice, malé myši či kolibríky. V záhrade pomáhajú regulovať populáciu škodcov, ako sú cvrčky či šváby.

Ako pomôcť pri ochrane modlivky zelenej

Modlivka zelená je na Slovensku chráneným druhom, preto je dôležité ju chrániť. Ak nájdete dospelú alebo takmer dospelú modlivku, môžete sa o ňu postarať a vytvoriť jej vhodné podmienky pre život. V interiéri, kde môžete regulovať teplotu, sa modlivka dožije dlhšie a môže naklásť viac kokónov. Ak nie ste pripravení sa o ňu dôstojne postarať, je najlepšie ju po pozorovaní uvoľniť späť do prírody.

Význam modlivky zelenej v záhrade

Modlivka zelená je cenným pomocníkom v boji proti škodcom v záhrade. V USA a Kanade bola využívaná spolu s ázijskou modlivkou Tenodera sinensis v biologickom boji proti škodcom. Na Slovensku jej prirodzený počet nestačí na významnú reguláciu škodlivého hmyzu, ale jej prítomnosť je indikátorom zdravého ekosystému. Aby sa usadila v záhrade, vyžaduje vyššiu trávu a byliny a je dôležité vyhnúť sa širokospektrálnym pesticídom.

Modlivka zelená je fascinujúci hmyz s mnohými zaujímavými vlastnosťami. Je dôležité chrániť tento druh a oceniť jeho prítomnosť v našich záhradách, kde pomáha udržiavať ekologickú rovnováhu. Ak máte možnosť, zabezpečte jej vhodné podmienky a sledujte tento úžasný druh v jeho prirodzenom prostredí.