Máte za sebou skvelú sezónu paradajok a už neviete, čo s úrodou? Pripravte si paradajkový prášok, tento zdravý polotovar, ktorý sa dá skvelo využiť pri príprave rôznych jedál.
Nikdy ste nepočuli o paradajkovom prášku? A to je škoda. Paradajkový prášok sa vyrába zo sušených paradajok pomletých na jemný prach. Môže sa použiť na výrobu všetkých druhov jedál z paradajok. Stačí len pridať teplú vodu.
Paradajkový prášok je tiež šikovným spôsobom, ako konzervovať vaše paradajky na dlhší čas. A takisto je ideálny polotovar na dovolenky, kedy sa snažíte stenčiť obsah kufra, ako sa len dá.
Ako vyrobiť paradajkový prach
Budete potrebovať:
1 sušička alebo môžete sušiť aj v rúre na papieri na pečenie
Paradajky ( dajú sa použiť všetky odrody rajčín)
Kuchynský robot, mlynček na kávu alebo mixér
Uzatváraciu nádobu na uskladnenie alebo uzavierateľné vrecko.
Recept na domácu paradajkovú šťavuVýroba paradajkového prášku – krok za krokom
Paradajky umyte a nakrájajte na polcentimetrové plátky. Potom ich rozložte na podnosy sušičky v jedinej vrstve. Nastavte sušičku na 125 – 135 °C na 12 – 15 hodín. V závislosti od vlhkosti to môže trvať trochu dlhšie. Keď sú paradajky celkom vysušené, vyberte ich zo stojanov.
V ďalšom kroku ich rozomeľte na jemný prášok. Hotové dochucovadlo potom uskladnite v nádobe a dobre uzavrite. Prášok zo sušených paradajok potom treba dať na suché a chladné miesto.
Použitie paradajkového prášku
Paradajková pasta: Použite prášok v pomere 1:1 k teplej vode (1 čajová lyžička prášku na 1 čajovú lyžičku teplej vody).
Paradajková omáčka: Použite 1 až 3 pomer prášku k teplej vode (1 lyžička prášku na 3 lyžičky teplej vody).
Paradajková polievka: Použite 1 čajovú lyžičku prášku, 1 čajovú lyžičku teplej vody a 2 čajové lyžičky smotany – teda v pomere 1:1:2.
Paradajková šťava: 1 lyžička prášku a 1/2 šálky vody.
Iné použitie: Tento chutný polotovar je možné použiť aj pri výrobe čili pasty. Dá sa s ním výborne dochutiť guláš či iné mäsové jedlá. Môžete dokoreniť pizzu, špagety či iné obľúbené pokrmy.