Vyhýbate sa hnojeniu, pretože to môže byť neprirodzený zásah do vašej záhrady? Spoznajte organické hnojivá, ktorých sa nemusíte báť.
Každý pestovateľ plodín si uvedomuje, že potrebuje rastlinám dodať cenné živiny, aby prosperovali a prinášali dostatok úrody. Niektoré druhy hnojív sú však neekologické a môžu spôsobiť znečistenie vodných zdrojov. Spoznajte organické hnojivá pre vašu ekologickú záhradu. Predtým si však treba objasniť niekoľko pojmov.
Čo je to vlastne hnojivo
Hnojivom je všetko, čo zapracujete do pôdy na zlepšenie „plodnosti“. Plodnosť je to, čo potrebujete na to, aby ste vypestovali úrodné a zdravé rastliny. Bez nej sú zakrpatené, ochorejú a priťahujú viac škodcov.
Spravidla, keď väčšina ľudí hovorí o plodnosti, hovorí o živinách, ako je dusík, fosfor a draslík. V organickej záhrade však hovoríme aj o všetkých druhoch stopových minerálov – biologických formách života a obsahu organických látok, ktoré obývajú našu pôdu.
Hnojenie dusíkom, áno alebo nie? Toto treba vedieťČo znamená organické hnojivo
Väčšina pestovateľov chce využívať vo svojej záhrade hnojivá, ktoré sú dobré pre životné prostredie. Sú to hnojivá, ktoré podporujú a zvyšujú biodiverzitu, biologické cykly a biologickú aktivitu pôdy.
Používanie organických hnojív teda znamená, že používate materiály, ktoré skôr podporujú prirodzený život pôdy, než ho poškodzujú. O aké hnojivá vlastne ide? Tu je niekoľko príkladov.
Kompost
Dá sa povedať, že kompost je druh hnojiva, ktorý pôde môže dodať potrebné živiny. Okrem toho zem prevzdušňuje a zlepšuje jej schopnosť zadržiavať vodu. Navyše má magické schopnosti premeniť vašu pôdu na továreň na výživu rastlín.
Kompost môže byť zdrojom všetkých troch základných makroživín – dusíka, fosforu a draslíka. Záleží však od spôsobu vášho kompostovania. Môže mať aj množstvo ďalších mikroživín vrátane vápnika, horčíka a mnoho ďalších.
Humus
Humus je dobre rozložená organická hmota (kompost), vďaka ktorej všetko rastie lepšie bez pridania veľkého množstva spomínaných makroživín. Humus je záhadou dokonca aj pre vedcov. Čím viac humusu má záhrada, tým menej dusíka, fosforu a draslíka potrebujete na pestovanie zdravých rastlín. Dôvodom, prečo do našej záhrady pridávame kompost, nie je ani tak hnojivo, ale skôr dodanie humusu. Z dlhodobého hľadiska tak nepotrebujeme používať toľko hnojív obsahujúcich uvedené prvky.
Maštaľný hnoj
Keďže väčšina z nás už dnes nechová hospodárske zvieratá, dá sa tento druh hnojiva dokúpiť v záhradkárstvach. Existuje niekoľko živočíšnych hnojív, záleží však od typu pôdy a pestovaných plodín. Viac o maštaľnom hnoji sme si hovorili tu.
Zelený hnoj
Zelený hnoj sú zvyšky rastlín, ktoré sa nechávajú na pôde (pokosená tráva) alebo sa zasadia a nechajú sa prirodzene rozložiť. Napríklad sa mnohým pestovateľom osvedčila výsadba krycej plodiny. Takéto hnojivo dodáva pôde najviac dusíka.