Strava v cudzine a deti: Ako ich chrániť pred rizikami?

Strava v cudzine. Modrý tanier plný grilovaných kreviet a citrónov na stole s rôznymi jedlami v pozadí. Užívajte si letné grilovanie s čerstvými grilovanými krevetami a citrónmi. Zdroj foto: Depositphotos

Strava v cudzine môže byť riziková a spôsobiť črevné problémy či bolesti bruška aj našim najmenším. Deti sú voči stravovacím rizikám citlivejšie a rýchlejšie reagujú na nezvyčajné potraviny. Ako ich pripraviť na nové kulinárske dobrodružstvá a minimalizovať riziká?

Strava v cudzine počas dovolenky a riziká spojené s ňou sú u detí rovnaké ako u dospelých, no ich organizmus reaguje omnoho rýchlejšie a citlivejšie. „U detí môže rýchlo dôjsť k dehydratácii alebo iným závažným komplikáciám, ktoré si môžu vyžadovať akútnu lekársku starostlivosť alebo hospitalizáciu,“ varuje Adrián Doboly, odborník na imunitu a beta glukán z biotechnologickej spoločnosti Natures. Aby ste minimalizovali riziká, je dôležité dávať pozor na hygienu a výber stravy.

Miestne špeciality pre najmenších…

Je otázne, kedy je vhodné začať deťom ponúkať miestne špeciality. „Úplne malé deti do roka nie je vhodné voziť na ďaleké cesty, najmä nie do exotických krajín. Malé deti ešte nemajú dostatočne vyvinutý imunitný systém a môžu byť náchylné na choroby. Väčšie deti môžu postupne skúšať nové chute, no je dôležité dbať na hygienu a tepelnú úpravu jedál,“ upozorňuje odborník. Ak plánujete deťom ponúknuť miestne špeciality z ulice, buďte opatrní. „Ak sme presvedčení, že príprava jedla je hygienicky bezpečná a jedlo je dostatočne tepelne upravené, nemal by sa vyskytnúť žiaden problém,“ hovorí Doboly. Dbajte na to, aby jedlo nebolo príliš mastné alebo ťažké na trávenie a vyhýbajte sa jedlám s neznámymi alergénmi.

Rodina s tromi deťmi raňajkuje na terase s výhľadom na more.
Užite si rodinné raňajky s úžasným výhľadom na more: Zážitok, na ktorý nezabudnete. Zdroj foto: Depositphotos

Pripraviť ich už doma

Príprava detí na novú stravu pred odchodom na dovolenku môže byť náročná, najmä ak nepoznáme presné jedlá, ktoré budú k dispozícii. „Deti sú rôzne, niektoré zjedia všetko, iné sú vyberavé,“ konštatuje Doboly. V bežných turistických destináciách by nemal byť problém nájsť jedlá, ktoré deti obľubujú a sú bezpečné, ako pizza, cestoviny či kuracie nugety. Adrián Doboly tiež zdôrazňuje dôležitosť prevencie. „Pripravte deti na to, že budú jesť inú stravu a učte ich, aby dbali na hygienu rúk,“ radí odborník na imunitu.

Červená paprika vo vašej záhrade: Toto všetko dokáže

Prvá pomoc pre brušká

Ak sa už dieťaťu na dovolenke pokazí žalúdok, je dôležité rýchlo zasiahnuť. „Ak je dieťaťu nevoľno a máme podozrenie, že je to z jedla, čo najskoršie vyvrátenie môže pomôcť zbaviť sa škodlivého jedla. Môže sa podať aj aktívne uhlie pre vychytanie toxínov. Pri vracaní a hnačke je potrebné dbať na rehydratáciu. Keď sa situácia upokojí, môžu sa podať aj probiotiká, odporúča odborník na imunitu. Je dôležité zabezpečiť dostatočnú rehydratáciu a doplniť cukry a minerály. Pri dlhodobých problémoch by ste mali vyhľadať lekársku pomoc. Dovolenkové dobrodružstvá môžu byť plné chutí aj pre našich najmenších, no je dôležité postupovať s rozumom a opatrnosťou, aby sa predišlo zbytočným zdravotným komplikáciám.