Dochutia a navyše dokážu byť prospešné pre náš organizmu. Tieto koreniny zaraďte do jedálnička a zlepší sa vaše zdravie. Koľko toho viete o ich účinkoch?
Vyhýbate sa koreneným jedlám? Chyba. Tieto koreniny zaraďte do jedálnička. Sú totiž nielen spôsobom, ako dochutiť pripravované jedlá, ale predstavujú aj skutočný poklad pre naše zdravie. Často sú považované za prírodné lieky, ktoré dokážu dokázať, zlepšiť trávenie, či imunitu zápaly v tele
Šafrán zaháňa depresiu
Toto najdrahšie korenie na svete vie náš život naozaj pozitívne okoreniť. Vplýva totiž na našu náladu, dvíha hladinu serotonínu, čím bojuje proti depresii. Bežne sa využíva aj proti menštruačným kŕčom a pri bolesti žalúdka. Šafrán tiež podporuje trávenie a stimuluje krvný obeh. Pozor však, jeho užívanie (rovnako ako pri ostatných koreninách) nesmie prekročiť zdravú mieru, lebo nám môže potom uškodiť.
Chilli papričky uvoľňujú hormón šťastia
Okrem toho, že sa postarajú o uvoľňovanie endorfínu, majú schopnosť potláčať bolesť. Chilli papričky takisto pomáhajú v boji s nadváhou, pretože zvyšujú rýchlosť vášho metabolizmu, stimulujú vylučovanie žalúdočných štiav a celkovo podporujú dobré trávenie. Pri cukrovke dokonca znižujú hladinu krvného cukru.
Klinček dokáže bojovať proti bolesti zubov
Toto voňavé korenie sa už odpradávna používalo ako účinný liek na bolesti zubov. Okrem toho má aj výrazné antibakteriálne antivírusové účinky. Pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť, je dôležitý aj jeho vysoký obsah mangánu – nutričnej látky dôležitej pre metabolizmus bielkovín, tukov a sacharidov.
Kurkuma má výrazné protizápalové účinky
Toto korenie, ktoré je známe svojou žltou farbou, sa v ázijskom liečiteľstve využíva pre silné protizápalové účinky. Do jedálnička sa odporúča pridať aj ľuďom trpiacim artrózou. Pomáha pri bolestiach svalov i zápaloch kĺbov. Kurkuma skrýva v sebe tiež látky, ktoré majú antioxidačné účinky. Toto korenie patrí medzi najzdravšie koreniny na svete aj vďaka obsahu látky zvanej kurkumín, ktorá má silné protizápalové a antioxidačné účinky. Vedci dokonca skúmajú jej potenciál v prevencii rakoviny. Pravidelná konzumácia kurkumy môže pomôcť zlepšiť náladu a bojovať s depresiou. Stačí pridať štipku do polievok, omáčok alebo smoothie a vaše jedlo bude nielen chutné, ale aj liečivé.
Zázvor pomáha pri ranných nevoľnostiach
Ďumbier (inak nazvaný zázvor) má schopnosť upokojiť podráždený žalúdok, vyliečiť nevoľnosť a predchádzať zvracaniu v ranom tehotenstve alebo pri morskej chorobe. Podporuje tvorbu slín, čo napomáha tráveniu. Je to tiež liek na prechladnutie, pretože skrýva v sebe silné antibakteriálne účinky. Zázvor v kombinácii s medom a citrónom sa stáva osvedčeným bojovníkom pri prechladnutí a proti pocitu studených nôh či rúk.
Bobkový list podporuje chuť do jedla
List vavrínu vznešeného, t.j. bobkový list, nielen podporuje chuť do jedla, ale aj priaznivo pôsobí na trávenie. Tiež znižuje hladinu cukru v krvi a má dezinfekčné, prekrvujúce a protizápalové účinky.
Škorica zmierňuje menštruačné kŕče
Toto korenie tiež znižuje hladinu krvného cukru vďaka látkam zvaným chalkon polyméry, ktoré zrýchľujú metabolizmus glukózy v bunkách dvadsať – i viac násobne. Tieto látky sú zároveň i silné antioxidanty. Škorica disponuje tiež protizápalovými účinkami, pôsobí proti plynatosti a proti spomínaným menštruačným kŕčom.
Kardamón
Vedeli ste, že semienka kardamónu dokážu príjemne osviežiť dych? Preto ich pri návšteve niektorých indických reštaurácií nájdete voľne v miskách. Okrem toho toto korenie vie stimulovať metabolizmus tukov, prospieva pečeni a podporuje prúdenie žlče. Lieči žalúdočné kŕče, stimuluje trávenie a znižuje množstvo hlienu. Pomáha aj proti plynatosti.
4 krásky, ktoré kvitnú práve v zimeRascou proti plynatosti
Toto korenie poznali už naše prababky a bežne ním zaháňali plynatosť. Účinne tlmí kŕče, upokojuje žalúdok, podporuje vylučovanie tráviacich štiav a tiež chuť do jedla. Rasca je taktiež zázračná aj vďaka svojej schopnosti zvyšovať produkciu materského mlieka a vďaka pomoci pri odkašliavaní.
Čierne korenie na podporu trávenia
Čierne korenie je nielen obľúbeným dochucovadlom, ale aj skvelým pomocníkom pre zdravie. Piperín, ktorý obsahuje, je dôležitou prospešnou látkou podobne, ako je kurkumín z kurkumy. Čierne korenie podporuje produkciu žalúdočných štiav a má antioxidačné účinky. Pridajte ho do každého jedla a vaše telo vám poďakuje.