Urobte si cukrový bylinkový píling pre krásnu pleť

Urobte si cukrový bylinkový píling pre krásnu pleť Zdroj foto: Depositphotos

Nechajte sa rozmaznávať prírodnou kozmetikou a urobte si cukrový bylinkový píling. Postup zvládne takmer každý z nás.

Píling sa používa na zvlhčenie a exfoliaciu pokožky ( zbavenie sa odumretých buniek pokožky ). Vedeli ste, že dobrý píling sa dá urobiť aj doma z lacných a dostupných surovín? Navyše si ho môžete prispôsobiť na každú časť tela. Od hlavy až po päty. Tu sú naše tipy. Objavte silu prírodných ingrediencií a urobte si cukrový bylinkový píling doma.

Ako si urobiť cukrový píling

Pri vytváraní cukrových pílingov môžete postupovať podľa tohto základného vzorca.

Kryštálový cukor

Jednou zo základných surovín pílingu je cukor. Najčastejšie sa používa klasický biely kryštálový cukor. Tu sú jednotlivé cukre, ktoré sa hodia na výrobu tohto domáceho kozmetického produktu.

Okrem obyčajného kryštálového cukru sa dá použiť ešte superjemný kryštálový cukor, ktorý je vhodné aplikovať v prípade citlivej pokožky, alebo keď ho chcete nanášať na citlivejšie oblasti tela, ako je napríklad vaša tvár.

Ďalej je možné pripraviť si píling aj z hnedého cukru. Jeho výhodou je vôňa, ale keďže je hrubý, nahraďte len polovicu cukru hnedým cukrom.

Namiesto cukru sa dá použiť aj himalájska morská soľ. No pozor, napriek obsahu množstva minerálov, je oveľa hrubšia ako cukor a môže poškodiť jemnú pokožku. Aplikujte preto na miesta s hrubšou pokožkou, ako sú napríklad päty.

Vegetačné strechy: Ich výhody a nevýhody a čo treba vedieť

Rastlinný olej

Ďalšou dôležitou zložkou domáceho pílingu je olej. Vhodnejší je za studena lisovaný. Tu sú príklady:

Olivový olej je veľmi zvlhčujúci a môže pomôcť znížiť výskyt strií. Nevýhodou je, že na pleti je mastnejší a môže upchávať póry. Preto ho nepoužívajte pri pílingoch, ktoré si vyrábate na tvár.

Hroznový olej je ľahší olej, ktorý sa rýchlo vstrebáva a je plný antioxidantov. Pomáha pri kožných problémoch a vyrážkach. Hroznový olej môže skutočne pomôcť znížiť upchaté póry a vyčistiť akné, takže je dobrý na tvárové pílingy.

Olej zo sladkých mandlí je ľahký, ale mastnejší ako hroznový. Pokožku skvele hydratuje. Obsahuje vitamín E, ktorý chráni pokožku a lieči ju. Je výborný na suchú až normálnu pleť. Nepoužívajte ho však na mastnú pleť. Takisto sa mu vyhnite, ak máte alergiu na orechy.

Panenský kokosový olej býva tiež veľmi dobrým olejom na výrobu pílingov. Obsahuje veľa antioxidantov. Je to ťažký, mastný olej, ale môže pomôcť pokožke spálenej slnkom. Okrem toho je protiplesňový a pomáha v boji proti baktériám.

Olejom môžete zvýšiť ich liečivé vlastnosti, ak v nich necháte vylúhovať bylinky.

Ako si urobiť cukrový píling
Zdroj foto: Depositphotos

Esenciálne oleje

Poslednou zložkou sú esenciálne oleje. Potrebujete len niekoľko kvapiek.

Levanduľový olej – môže pomôcť vyrovnať hladinu vlhkosti a znížiť začervenanie a zápal pokožky. Toto je často dobrá voľba pre citlivú pokožku, pretože je to veľmi jemný olej.
Harmančekový olej – tento upokojujúci olej môže pomôcť znížiť začervenanie pokožky a je tiež protizápalový. Nepoužívajte, ak máte alergiu na ambróziu, pretože môže spôsobiť podráždenie.
Mätový olej – energizujúci s príjemným chladivým pocitom. Je to veľmi vhodný olej do pílingov určených na boľavé svaly, chodidlá a nohy.

Postup

Zmiešajte cukor s rastlinným olejom v pomere 1:1. Ak dávate prednosť suchšiemu pílingu, použite menej oleja. Ak chcete mastnejší, pridajte ho viac. Keď budete mať dobrú konzistenciu, pridajte 1-2 kvapky esenciálneho oleja. Hotový cukrový píling vám vydrží pri izbovej teplote asi dva mesiace. Jeho trvanlivosť môžete predĺžiť, keď ho uskladníte v chladničke. Takto ho môžete používať až šesť mesiacov.