V minulosti pestovanie ľanu bolo tak rozšírené, že doteraz sa nedá presne určiť odkiaľ pochádza. Nečudo. Má pre naše zdravie priam zázračné účinky. Škoda, že upadli do zabudnutia. Pestovanie ľanového vlákna rozšírili najmä Slovania.
Najstaršie nálezy ľanového vlákna pochádzajú už z 5. tisícročia pred našim letopočtom. Ľan siaty sa pestoval takmer všade. Ťažko preto zistiť odkiaľ pochádza. Dnes sa pestuje len veľmi málo. A to je veľká škoda. Už naši predkovia totiž vedeli, že ľanové vlákno má na naše zdravie priam zázračné účinky. Spoznajte aké.
Úžasné vlastnosti ľanového vlákna
Pestovanie ľanového vlákna rozšírili najmä Slovania. Odev z ľanu bol veľmi obľúbený. Nečudo. Disponoval totiž vlastnosťami, na ktoré sme dnes už zabudli. Ide o univerzálne prírodné vlákno, ktoré je veľmi trvanlivé a dokonca pevnejšie ako vlákno z bavlny.
Odev z ľanového vlákna má vysokú saciu schopnosť, neelektrizuje a nepriťahuje prach. Odporúča sa ľuďom, ktorí trpia alergiou alebo kožnými problémami. Pre svoje vynikajúce termoregulačné, antistatické a antibakteriálne vlastnosti by sme nemali naň zabúdať ani dnes.
9 skvelých tipov pre alergikov, ako zvládnuť peľovú sezónuProspešné vlastnosti ľanového semienka
Nielen ľanové vlákno, ale aj semienko má pre nás prospešné vlastnosti. Obsahuje veľmi veľa užitočných látok. Za zmienku stojí napríklad obsah slizu, omega-3 a omega-6 nenasýtených mastných kyselín. Vďaka tomu pôsobí proti zápche, zlepšuje činnosť čriev, pomáha liečiť zápaly žalúdka, žalúdočných vredov a pri srdcovo-cievnych ochoreniach. Ľanové semienko má okrem toho aj pozitívne účinky na činnosť mozgu a dodáva nášmu organizmu potrebnú energiu.
Čítajte nás i nabudúce, dozviete sa niečo o pestovaní tejto prospešnej rastliny.