Niektoré z nich považujeme za burinu, a pritom nám môžu pomôcť. Tieto 3 rastliny z našej záhrady pomáhajú pri bolestiach svalov a kĺbov.
Predstavujeme vám 3 rastliny z našej záhrady, ktoré pomáhajú pri zraneniach kostí, bolestiach chrbtice, kĺbov či svalov.
Kostihoj lekársky
Rastie vám v záhrade kostihoj lekársky? Ak nie, nie je na škodu si túto trvalku vysadiť, nech je vždy po ruke. Kostihoj sa už dávna používal pri zraneniach kostí, pomliaždeninách a bolestiach kĺbov. Rastlina obľubuje polotieň alebo tieň. Na jar poteší peknými kvetmi. Zberáme jej koreň, a to tiež počas jarných mesiacov. Môže sa zužitkovať aj vňať alebo listy kostihoja. Nepoužívame vnútorne, ani na otvorené rany.
Ako použiť kostihoj lekársky
Kostihoj nepoužívame vnútorne, ani na otvorené rany. Dá sa z neho pripraviť liečivý olej alebo odvar na výplach úst pri paradentóze.
Príprava liečivého oleja
Niekoľko koreňov kostihoja nakrájame a necháme vysušiť. Potom ich vložíme do uzavierateľného pohára a zalejeme jedlým olejom ( najlepšie olivovým ). Pohár dáme na tmavé a suché miesto a necháme lúhovať 4 až 6 týždňov. Po uplynutí doby precedíme. Uskladníme v chladničke. Olejom potierame bolavé miesta.
Chilli papričky
Vedeli ste, že chilli papričky sú účinným pomocníkom pri tráviacich ťažkostiach, pri nádche, no ale aj pri liečbe bolestí chrbtice, svalov a kĺbov? Dôležité je však správne riedenie. Kapsaicín, ktoré chilli papričky obsahujú, môže totiž vo vyšších množstvách štípať. Pôsobí tiež dráždivo na pokožku. Používaniu týchto papričiek sa teda treba vyhnúť, ak máme citlivú pokožku.
Aké sú adaptogénne rastliny a prečo sa ich oplatí poznaťAko použiť chilli papričky
Aj z chilli papričiek sa dá urobiť liečivý olej na boľavé svalstvo. Budeme na to potrebovať 80 g olivového oleja, 6 g včelieho vosku, 14 kvapiek pepermitového esenciálneho oleja, 25 g čerstvých chilli papričiek. Nakrájané chilli papričky aj so semienkami vložíme do polovičnej dávky oleja a zahrievame asi 10 minút na teplotu 70 °C. Potom necháme vychladnúť a precedíme. Pridáme včelí vosk, ktorý sme rozpustili vo zvyšku oleja pri cca 60 °C. Prilejeme precedený chilli olej a nalejeme do uzatvárateľného pohára. Uchovávame v chladničke.
Kozonoha hostcová
Kozonoha je burina našich záhrad, ktorej sa ťažko zbavuje. Ak ju už máme na svojom pozemku, skúsme aspoň zužitkovať jej liečivú silu. Kozonohu používali i naši predkovia na liečenie reumy a dny.
Ako používať kozonohu hostcovú
Dá sa užívať vnútorne vo forme čaju ( na jeho prípravu sa používa vňať rastliny ). Z koreňa sa pripravuje zas výluh, ktorý sa dá použiť na kúpeľ boľavých nôh.