Zimné kompostovanie: Tipy, vďaka ktorým to bude ľahké

Zimné kompostovanie Zdroj foto: Pixabay

Udržať aktívny kompost sa dá aj počas zimy. Prinášame vám ďalšie tipy pre zimné kompostovanie.

Zimné kompostovanie môže byť bežnou súčasťou prác na záhrade počas chladných mesiacov. Prinášame vám ďalšie tipy, ktoré sa oplatí vedieť.

4.Sledujte teplotu kompostu

Jedným z najdôležitejších faktorov zimného kompostovania je teplota. Ideálny teplotný rozsah je medzi 32 – 60 ° C, čo je okamih, keď dochádza k rýchlemu rozkladu. Ak sú teploty nižšie, rozkladný proces sa spomalí alebo celkom zastaví.

Nie je neobvyklé, že sa tento teplotný rozsah v zimných mesiacoch zníži, ale na jar sa rýchlo vráti. Pomocou záhradného teplomeru môžete zistiť, aká je teplota vo vnútri vášho kompostu. V prípade nízkych teplôt pridajte materiál s obsahom dusíka a kompost poprehadzujte.

Dažďová záhrada vás môže ochrániť pred povodňami

5. Zabráňte príliš vysokej vlhkosti

Žijete v oblasti, kde prevláda daždivé zimné počasie alebo máte časté sneženie? Potom treba pri zimnom kompostovaní myslieť i na reguláciu vlhkosti. Príliš veľa snehu môže viesť ku komplikáciám. Vlhkosť predstavuje obrovský problém pre tradičné kopy kompostu, ktoré sú otvorené; pretože na ne padá dážď alebo sneh. Preto je dobré kompost prikryť napríklad plachtou alebo využiť uzatvorený kompostér.

Je tiež dobré, ak je to možné, premiestniť kompost na chránené miesto. Napríklad pod prístrešok alebo iné kryté miesto, kde nebude váš kompost vystavený dažďom a snehu.

6.

Kompost nezbavte celkom vlhkosti

Príliš veľa vody vášmu kompostu škodí. No platí to i v opačnom prípade. Zimné vetry a nízka vlhkosť vzduchu môžu vašu hromadu vysušiť v závislosti od toho, kde žijete. Ak nedostávate veľa zimného dažďa alebo snehu, musíte zase kompost polievať. Pri pridávaní ďalších materiálov do kompostovacieho koša je zvyčajne najlepšie pridať trochu vody. Otočte kopu a dajte pozor, aby ste to s vodou neprehnali.

Ďalšie tipy opäť nabudúce.