Harmanček: Liečivý pomocník v čajovom prevedení

harmanček ako liečiteľ Zdroj foto: Pixabay

Viete, prečo je dobré pestovať harmanček v záhrade? Predstavujeme vám  liečivého pomocníka v čajovom prevedení.

Harmanček je drobná kvetinka, ktorá zdobí mnohé záhrady. Poznáte všetky jeho liečivé účinky? Táto bylinka má širokospektrálne využitie pre ľudské zdravie. Harmanček je nielen rastlinou, ktorá poteší záhradkárov svojim vznešeným vzhľadom, ale je prospešná aj pre ľudský organizmus. Výborne chutí v podobe čaju uprostred dlhotrvajúcej zimy, ale aj zahreje hrdlo pri problémoch s prechladnutím. Je výborným pomocníkom pri horúčkach, pretože účinky silice, ktoré obsahuje, pomáhajú pri podpore potenia. Možno sa nevyrovná účinkom mäty alebo šalvie, ale za to má iné výhody, ktoré môžete využiť aj vy, ak sa rozhodnete pre pestovanie harmančeka.

harmanček
Zdroj foto: Pixabay

Liečivé účinky harmančeka

Harmanček je výborným liečiteľom pri problémoch s podráždeným žalúdkom a pri problémoch s kŕčmi v črevách. Stačí, ak si urobíte bylinnú zmes pripravenú z týchto byliniek: fenikel, aníz, harmanček, kmín, kardamon, mäty, medovky a rozmarínu. Ide o účinnú bylinkovú zmes, ktorá pomáha pri problémoch s črevami a nafukovaním.
Harmanček je účinný aj pri problémoch so zubami alebo vysokým očným tlakom. Ak máte problémy s očným tlakom, stačí, keď si použité čajové vrecúško z harmančeku budete prikladať trikrát denne na oko, ktoré máte zapálené, alebo ktoré má červené žilky.

Bylinková soľ: Takto budete mať čerstvé bylinky vždy poruke

Vlasový pomocník

Odvar z harmančeku pomáha aj pri problémoch s vlasmi. Stačí, ak si pripravíte výluh z harmančekového čaju. Vlasy si zmyte šampónom, balzámom na vlasy, ak ho používate, a nakoniec vlasy prepláchnite výluhom z vychladnutého harmančeku. Dodá vašim vlasom lesk a potrebné vitamíny. Procedúru môžete viackrát zopakovať.

Pestovanie harmančeku

Harmanček nájdeme rásť aj vo voľnej prírode, môžete si pripraviť čaj buď z čerstvých kvetov, alebo si ho nasušiť. Rovnako si ho však môžete dopestovať aj na záhrade. Harmanček, pre svoje liečivé výhody, by nemal chýbať v záhone pestovaných byliniek. Kvitne od mája do septembra, preto počkajte s jeho vysádzaním do jari.