Podivuhodný strom, ktorý sa vyznačuje dlhovekosťou a neuveriteľnou vitalitou – ginko biloba. Môžete si ho zasadiť i vo svojej záhrade?
Ginko biloba alebo ginko dvojlaločné je také odolné, že ide o jediný strom, ktorý prežil aj atómovú bombu v Hirošime. Táto priam zázračná drevina je pozostatok dávno zaniknutej rastlinnej ríše. Pred miliónmi rokmi rástla táto žijúca fosília po celej zemeguli. V Japonsku a Číne je uctievaným posvätným stromom a pestuje sa kvôli svojim liečivým účinkom. Ide o mimoriadne odolnú rastlinu proti škodcom a i vďaka svojej vitalite dokázala poraziť čas.
Ginko biloba a jeho liečivé účinky
Už pred štyri tisícmi rokmi sa ginko využívalo na zlepšenie prekrvenia končatín a mozgu, ošetrovanie rán ( zmierňuje opuchy) a takisto sú známe jeho pozitívne účinky na našu pamäť. Okrem toho, že zlepšuje výkonnosť pamäti a procesu učenia, má antioxidačné účinky a napomáha celkovej správnej činnosti rozumových funkcií. Ginko pomáha vďaka svojim účinkom pri liečbe demencie, astmy, podporuje prietok krvi a znižuje jej zrážanlivosť.
Ako pestovať ginko
Vedeli ste, že ginko môžete pestovať i vo vašej záhrade? Dokonca niektoré jeho trpasličie odrody sa dajú úspešne dopestovať tiež v kvetináči. Najznámejšou nízkou odrodou, ktorá býva u nás dostupná, je Mariken. Ginko nie je vôbec náročné na podmienky, potrebuje len dobrý odtok vody. Mladá rastlina by sa mala tiež chrániť pred mrazom a priamym slnkom.
Tento prehistorický strom je najlepšie sadiť na jeseň alebo na jar. Najviac starostlivosti potrebuje v prvých dvoch rokoch po vysadení. Mladej rastline doprajte dostatok vlahy. Hnojiť nepotrebuje. Ginko rastie pomaly, najmä v prvých rokoch života. Môže dorasť do výšky 15 až 30 metrov.
Strom vydrží extrémne rozsahy pH pôdy. Pozor na trvalo mokré alebo stojaté vody, ktoré môžu narušiť koreňový systém ginka.
Zaujímavosť na záver: Napriek tomu, že ginko vyzerá ako listnatý strom, ide o ihličnan, ktorého listy na jeseň získajú zlatožltú farbu a opadajú.