Radosť z úrody tejto obľúbenej zeleniny môžu skaziť rôzne choroby. Dá sa tomu zabrániť? Uhorky bez plesne môžete mať aj vy.
Uhorky patria medzi populárnu pestovanú zeleninu. Mnohokrát však našu radosť z bohatej úrody vedia skaziť ochorenia či škodcovia. Dá sa tomu zabrániť? Uhorky bez plesne môžete mať aj vy. Existuje totiž niekoľko nenáročných opatrení, ktorými jej zabránite.
Úroda a aj choroby záležia od počasia
To, či budeme mať bohatú úrodu závisí nielen od odrody, ale aj od priebehu počasia. Práve to totiž ovplyvňuje výskyt niektorých plesňových chorôb. Jediným zaručeným riešením, ako im možno predísť, je nevystavovať uhorky dažďu, silnej rannej rose alebo zavlažovaniu postrekom po listoch. To sa však dá urobiť, keď pestujeme túto zeleninu v skleníku. Čo však, ak uhorky máme vonku na záhone?
Prevencia je veľmi dôležitá
Pleseň uhorková trápi našich záhradkárov už od roku 1984, kedy bol zaznamenaný jej prvý výskyt. Odvtedy pravidelne poškodzuje nielen uhorky, ale aj melón cukrový. Platí pravidlo, že čím skôr rastlinu napadne, tým viac napácha väčšie škody. Dodržiavaním preventívnych opatrení môžeme minimalizovať riziko vzniku. Preto je prevencia veľmi dôležitá. Vyhnime sa napríklad roseniu rastlín a zalievaniu postrekom. Vodu je potrebné liať iba priamo ku koreňom a nikdy pritom nezamokriť listy. Ovlhčeniu dažďom pri pestovaní na záhone síce nezabránime, ale správnym polievaním vystavíme listy uhoriek vode čo najmenej.
Uhorkám tiež pomôže, ak ich budeme pestovať na prevažne slnečnom mieste. Ak totiž budú počas dňa rásť v tieni, horšie bude na listoch vysychať prípadná rosa a podobne.
Pomôcť môže chemický postrek
S preventívnym postrekom uhoriek na hriadkach je potrebné začať v prvej dekáde júna. Keďže tento máj bol upršaný, bude veľmi pravdepodobné, že sa plesňovým ochoreniam bude dariť. Postrek by sme mali opakovať v 5 až 10-dňových intervaloch. Proti plesni uhorkovej môžeme aplikovať postreky ako Pleseň Stop, Korzar, Infinito SC, Tanos 50 WG a ďalšie. Niektoré z nich sa dajú použiť aj na cukety či tekvice.