Tento pojem je v našich končinách dosť neznámy. Ak vás zaujíma táto téma, tu sú tipy, ako jednoducho vytvoriť dažďovú záhradu.
Počuli ste už o dažďovej záhrade a viete, o čo ide? Pritom, ak je dažďová záhrada dobre navrhnutá, môže byť plne funkčným ekologickým a estetickým prvkom.
Ako jednoducho vytvoriť dažďovú záhradu a na čo slúži
Hustá zástavba a množstvo spevnených plôch spôsobujú, že čoraz väčšia plocha je pre zrážky nepreniknuteľná. Najmä počas silných dažďov, preto vzniká problém, že veľký objem vody nemá kam vsiaknuť a vznikajú záplavy. Riešením je práve dažďová záhrada, ktorá má slúžiť na zachytávanie dažďovej vody. Preto zapracujte pri stavbe domu v blízkosti striech miesto, kam by ste mohli vodu zo striech zviesť.
Môže ísť o nadzemné alebo podzemné nádrže, ktoré potom môžu v období sucha poslúžiť ako voda na polievanie. Voda z nádrží sa potom zvádza do dažďovej záhrady.
7 jednoduchých krokov, ako zapestovať ríbezľový kordónRozmery a umiestnenie dažďovej záhrady
Dažďovú záhradu je vhodné umiestniť minimálne 3 metre od stavby, aby nehrozilo vlhnutie múrov. Takisto treba prihliadať na kvalitu pôdy, pretože nie pre všetky druhy zeme je vhodná. Napríklad, ak máte veľmi ílovitú alebo naopak pieskovú pôdu, dažďovú záhradu na svojom pozemku nebudujte. Jej hĺbka by mala byť okolo 15 – 30 centimetrov a jej brehy by sa mali plynule napájať na okolitý terén. Ide vlastne o jazierko, do ktorého budete pomocou prítoku zvádzať dažďovú vodu zo zachytávacej nádrže. Voda v jazierku by nemala stáť dlhšie ako 48 hodín, aby sa v nej nemnožili komáre.
Aké rastliny vysadiť?
Na výsadbu do dažďových záhrad sa používajú prevažne domáce nenáročné druhy, ktoré znesú prípadné zamokrenie, no zároveň im neprekážajú krátke obdobia sucha. Do najhlbšej časti sa vysádzajú vlhkomilné rastliny (astilba čínska ‚Pumila‘, ostrica Grayova, papraď samčia, veternica lesná), do najsuchšej, naopak rastliny s najnižšími nárokmi na vlahu (pakost podzemkavý, alchemilka obyčajná, heuchera ‚Cajun Fire‘, funkia ‚Prairie Sky‘ a ďalšie )